XXXVIII sesja sejmiku
Region Kujawski - Aktualności województwa Beata Krzemińska ; kujawsko-pomorskie.pl / 21 września 2009

Podczas dzisiejszej sesji radni wysłuchali informacji o przebiegu wykonania budżetu województwa za pierwsze półrocze tego roku. Sprawozdanie z realizacji budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Sejmik upoważnił zarząd województwa do rozpoczęcia zabiegów o przejęcie zespołu pałacowo-parkowego w Nawrze w powiecie toruńskim. W obiekcie powstanie muzeum poświęcone ziemiaństwu polskiemu Pomorza Nadwiślańskiego, Kujaw i Kresów Wschodnich.

Sprawozdanie z wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2009 roku tutaj .

Sejmik wysłuchał sprawozdania z realizacji planu gospodarki odpadami województwa w latach 2007-2008. Celem planu jest osiągnięcie systemu gospodarki odpadami zgodnego z zasadą zrównoważonego rozwoju, między innymi poprzez zapobieganie powstawaniu odpadów, odzyskiwanie surowców i ponowne wykorzystanie odpadów oraz bezpieczne dla środowiska unieszkodliwianie odpadów niewykorzystanych w inny sposób. Sprawozdanie z realizacji planu gospodarki odpadami przedstawianie jest przez zarząd województwa co dwa lata.

Radni wysłuchali również informacji dotyczącej funkcjonowania Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w latach 2007-2008 oraz planu działalności FOGR na rok bieżący. W celu rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych fundusz wspiera finansowo przedsięwzięcia w zakresie użyźniania gleb, przeciwdziałania erozji gleb oraz budowy i renowacji zbiorników wodnych służących małej retencji. Środki funduszu na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych otrzymują też gminy. O tegorocznym dofinansowaniu przyznanym z FOGR-u można przeczytać tutaj .

Sejmik przyjął także nowe warunki i tryb przyznawania nagród za wysokie wyniki w sporcie kwalifikowanym w 2009 roku.

Radni upoważnili zarząd województwa do rozpoczęcia starań o przejęcie zespołu dworsko-parkowego we wsi Nawra w gminie Chełmża. Klasycystyczny pałac w Nawrze był do drugiej wojny światowej siedzibą polskich ziemiańskich rodzin Kruszyńskich i Sczanieckich, słynny w Europie był zgromadzony tu imponujący księgozbiór. Po wojnie majątek należał między innymi do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obecnie właścicielem pustego, popadającego w runę obiektu jest Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Polskiej Akademii Nauk. Planowane muzeum ziemiaństwa polskiego Pomorza Nadwiślańskiego, Kujaw i Kresów Wschodnich będzie kontynuację kulturalnych i kulturotwórczych tradycji tego miejsca.   

Inne tematy, które zostaną omówione podczas sesji zostały zawarte w porządku obrad tutaj .

Kancelaria Sejmiku
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 
Joomla SEO powered by JoomSEF

REKLAMA

°C

 

  • °C °C

  • °C °C

  • °C °C

  • °C °C

Sprawdź pogodę w innych miastach

Zamów newsletter, a otrzymasz informacje emailem

Regulamin
Kino

REKLAMA

Znajdź w Grudziądzu

  • Firmy
  • Noclegi
  • Restauracje
  • Medyczne
Szukaj:  
 
Wybierz kategorię
Szukaj:  
Wybierz kategorię
Szukaj:  
Wybierz kategorię
Szukaj:  
 
Wybierz kategorię

REKLAMA