joomla templates top joomla templates template joomla

Wspomnienie o zamku krzyżackim w Grudziądzu.

Maria Szczęsna włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Grudziądz to miasto położone na prawym brzegu Wisły. To położenie sprawiło, że od najdawniejszych czasów miasto stanowiło warownię. Najstarsza wzmianka o tym grodzie pochodzi z dokumentu Bolesława Śmiałego datowanego na 11 kwietnia 1065 roku. Od 1075 roku Grudziądz należał do Diecezji Płockiej.

„Szlakiem Piastowskim”

Maria Szczęsna włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Wczesnym rankiem 20 czerwca 2007 mieszkańcy bursy Szkolnej Caritas w Grudziądzu wraz z dyrektorem bursy ks. Dariuszem Kunickim i ks. Wojciechem Pyrzewskim wolontariuszem i wychowawcami wyruszyli autokarem na szlak Piastowski. Tradycyjnie była to już 2 taka wspólna wycieczka. Trasa wiodła przez Mogilno, Gniezno i Strzelno. Pierwszym miejscem postoju było Mogilno- parafia św. Jana Apostoła- klasztor mogileński.

Młodzi artyści i ich „złote usta”

Justyna Osiewicz ; powiatgrudziadzki.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz powiatowe

altZnani są już laureaci X Powiatowego Przeglądu Poezji pn. „Złote Usta”. Organizowany co roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Łasinie konkurs poetycki odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Grudziądzkiego.
Podobnie jak w poprzednich latach kryteria konkursowe koncentrowały się na interpretacji tekstu, doborze repertuaru, dykcji oraz ogólnym wyrazie artystycznym.


Walki ze szrotówkiem ciąg dalszy

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

altW kwietniu Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska rozpocznie kolejny etap walki ze szrotówkiem  kasztanowcowiaczkiem niszczącym kasztanowce. W tym roku Miasto przeznacza na ten cel 18 tys. zł. Część tych pieniędzy może trafić do grudziądzan, którzy mają na swoich posesjach zagrożone tym szkodnikiem drzewa.


Nowości: Seniorzy chętnie dbają o kondycję i zdrowie

Anita Etter ; grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Urząd Marszałkowski finansuje siedem programów zdrowotnych. Z pieniędzy skorzystają seniorzy z Grudziądza, Radzynia Chełmińskiego i Świecia nad Osą.A mowa o tegorocznej edycji Regionalnego Programu Aktywności Fizycznej Seniorów, dla których przygotowano serie badań, spotkań szkoleniowych i ćwiczeń. W sumie w programie uczestniczyć będzie prawie 1,4 tysiąca osób starszych z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym seniorzy z Grudziądza, Radzynia Chełmińskiego i Świecia nad Osą. Program pomaga seniorom poprawić ich sprawność fizyczną oraz wykształcić nawyki systematycznych ćwiczeń.


Domek Akademii Zdrowego Rozwoju ponownie otwarty!

włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

 

Już po raz 6. rodzice z całej Polski mają okazję odwiedzić Akademię Zdrowego Rozwoju, by zgłębić tajniki rozwoju dziecka i doświadczyć świata jego oczami. W tym roku Akademia wraz z ekspertami Instytutu Pampers zabiera dorosłych przede wszystkim w fascynującą podróż po krainie dziecięcego snu. Od 5. września do 8. listopada 2008 roku domek Akademii zagości w 19 miastach Polski.

 

Nowa koncepcja dla Browarów

Biuro Prezydenta ; Referat Informacyjny włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

Koncepcję zagospodarowania budynków Browaru Grudziądzkiego zaprezentowali w Ratuszu jego właściciele oraz przedstawiciele biura projektowego. W czerwcu Browar wstrzymał produkcję ze względów ekonomicznych. Rynek lokalny nie jest bowiem w stanie zapewnić dostatecznego zbytu produktów, z kolei pojawienie się Browaru na rynku ogólnopolskim wymaga ogromnych nakładów finansowych.

Tydzień kobiecego święta

Justyna Osiewicz ; powiatgrudziadzki.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz powiatowe

altRoztaczają wokół siebie aurę pełną miłości i ciepła, są zdolne do największych poświęceń dla dobra swoich najbliższych, posiadają niebywałą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, a dzięki swojemu zaangażowaniu i pomysłom potrafią aktywizować lokalne środowiska – te i jeszcze wiele innych zalet podziwiają mężczyźni u kobiet.


Konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu

Jan Tesmer ; grudziadz.ug.gov.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz gminne

KONKURS OFERT NA REALIZACJĘ ZADAŃ PUBLICZNYCH W ZAKRESIE

UPOWSZECHNIANIA KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU

 

WÓJT GMINY GRUDZIĄDZ

Na podstawie art.13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) oraz Uchwałą Nr XX/126/2008 Rady Gminy w Grudziądzu z dnia 24 września 2008 r. w sprawie przyjęcia „Programu współpracy gminy Grudziądz z organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za 2009 rok.


Odwadnianie miasta trwa

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

altJeszcze w kwietniu rozpocznie się przebudowa Rowu Jajczarskiego. To kontynuacja prac, rozpoczętych już w 2007 r., nad odwodnieniem terenów miasta. To kolejna inwestycja, która będzie prowadzona na grudziądzkich rowach melioracyjnych. W tym roku na ten cel przeznaczono kwotę niemalże 2 mln zł.


Tereny zielone Grudziądza – powierzchnia

Press egrudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Na podstawie danych z 2003 roku lasy i grunty leśne zajmują powierzchnię 1124 ha, co stanowi 19,14 % powierzchni Grudziądza. Las Komunalny, pozostający w gestii Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, stanowi największy zwarty obszar leśny na terenie miasta o powierzchni 717,84 ha. Lasy państwowe zajmują powierzchnię 220 ha, a prywatne – 92 ha.

O A1 na konferencji

Biuro Prezydenta ; Referat Informacyjny włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

Autostrada A1, a dokładnie „Techniczne i pozatechniczne (ekonomiczne i społeczne) aspekty budowy Autostrady A1 w obszarze Województwa  Kujawsko-Pomorskiego” były głównym tematem konferencji zorganizowanej w Grudziądzu przez Kujawsko-Pomorską Organizację Pracodawców LEWIATAN. Dokładnie 17 października późnym popołudniem pierwsze samochody przejechały nowym 90- kilometrowym odcinkiem A1. Budowa autostrady dotarła więc na obszar Kujaw i Pomorza, dlatego na konferencji nie mogło zabraknąć Rafała Bruskiego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Do Gdańska szybciej i bezpieczniej

Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego włącz . Opublikowano w Biznes inwestycje

Zgodnie z zapowiedziami firmy Gdańsk Transport Company zakończyła się budowa kolejnego etapu Autostrady A-1.  Pierwsze pojazdy mogły skorzystać z 90 kilometrowego odcinka Nowe Marzy – Gdańsk już 17 października w godzinach wieczornych. O tym, jak ważna jest budowa Autostrady A-1 dla Grudziądza pisaliśmy już wiele razy.  W naszych artykułach zwracaliśmy uwagę, że w dynamicznie rozwijającej się gospodarce rynkowej tani i szybki transport to jeden z elementów stanowiących o konkurencyjności danego przedsiębiorstwa.