joomla templates top joomla templates template joomla

„CBA powinno mieć w Grudziądzu oddział zamiejscowy” ironizują internauci. Olimpia, Szpital, Urząd Miasta, co chwilę dowiadujemy się o nowych podmiotach objętych kontrolą

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

„CBA powinno mieć w Grudziądzu oddział zamiejscowy” mówią ironicznie internauci. Faktycznie agenci tej specjalnej służby specjalizującej się w określonej dziedzinie w ostatnim czasie dosyć intensywnie prowadzą różnego rodzaju działania jawne i prawdopodobnie niejawne dotyczące czy to spółek miejskich takich jak Olimpia, Szpital czy też samego Ratusza. Jakie jeszcze działania są prowadzone w obrębie Miasta? Czas pokaże. 
 
 
Szeroko zakrojone działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Grudziądzu powodują lawinę komentarzy wśród internautów, którzy w sposób nieco humorystyczny, chociaż bynajmniej nie jest to śmieszne, mówią  o stworzeniu zamiejscowego oddziału Agencji w Grudziądzu.
 
Faktycznie działania CBA dotyczą przynajmniej kilku spółek w tym Olimpii czy Szpitala, a także samego Ratusza. W głównej mierze są to działania analityczno-sprawdzające jednak z zasady właśnie w ten sposób Agencja rozpoczyna wszelkiego rodzaju działania, które są albo potwierdzeniem materiału zdobytego w trakcie działa operacyjnych, albo podejmowane są w związku z sygnałami płynącymi od mieszkańców czy też konkretnych osób czy instytucji.
 
 
Jednym z najnowszych obszarów działania CBA jest kontrola aneksu umowy zawartej pomiędzy wydziałem komunikacji miejskiej a prywatną firmą przewozową.
 
- Obecnie trwają w tej sprawie czynności analityczno-informacyjne, które obejmują swoim działaniem  analizę podpisanej umowy przez miasto-gminę Grudziądz z prywatnym przewoźnikiem - 
 
Obecnie CBA czeka na pełną dokumentację w celu zbadania zapisów dotyczących obsługi miejskich linii autobusowych obsługiwanych przez prywatną firmę. Umowa ta miała obowiązywać do lipca 2019 roku, jednak w skutek decyzji poprzednich władz Grudziądza, pod koniec kadencji niespodziewanie została przedłużona w formie aneksu do końca 2020 roku bez przetargu. W ostatnim czasie była już naczelniczka Wydziału Komunikacji, późniejsza dyrektor została odsunięta ze stanowiska i przeniesiona do MZK za porozumieniem stron na stanowisko kierownicze, gdzie będzie zajmować się odpadami.
 
To jednej z ostatnich obszarów działania CBA, ale Agencja prowadzi również obecnie działania sprawdzające w grudziądzkim Szpitalu i dotyczą  one nie „historycznych” spraw, ale pożyczki, która została już udzielona Szpitalowi za czasów Obecnego Prezydenta Macieja Glamowskiego, a na której udzielenie w sposób pośredni zezwolili poprzez zgodę na zastawienie pod hipoteką pożyczki, radni Grudziądza. Sprawa wywoływała szereg kontrowersji, same władze Miasta twierdziły, że nowa umowa jest tańsza od poprzedniej, przeciwnego zdania był chociażby dyrektor Marek Nowak komentujący sprawę. 
 
- W przypadku Szpitala obecne działania są na etapie sprawdzenia dokumentacji, jaką CBA otrzymała od Szpitala, jej zgodności z oryginałami, ale też badane są wybrane kwestie związane z obecną sytuacją ekonomiczną jednostki -
 
 
 
Dodać należy, że Szpitalem od kilku lat interesują się też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która prowadzi w tej sprawie śledztwo, jak do tej pory jednak nie przedstawiono nikomu żadnych zarzutów pomimo tego, że przesłuchano radnych i urzędników. wciąż trwa analiza danych. 
 
Miejscem działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego była również w ostatnim czasie Olimpia. Również tutaj CBA prowadzi lub prowadziło działania, które wykazały już pewne nieprawidłowości dotyczące umów Klubu z firmą prokurenta Mariana Pyszory.
 
- „W przypadku Olimpii chodzi raczej o aspekty etyczne. Sprawa dotyczy kilkunastu faktur na kwotę kilku 8-9 tyś. zł” - mówił Maciej Glamowski w wywiadzie dla TVSM.
 
Prezydent zapowiada wyciągnięcie konsekwencji, ale nie wspomina o zwolnieniach czy tego typu krokach. Jak dodał w rym samym wywiadzie Prezydent, sprawa dotyczyła również, poza prokurentem, Prezesa Szałkowskiego i to on wspomniane umowy asygnował, tak przynajmniej twierdził w udzielonym wywiadzie Prezydent Maciej Glamowski.
 
Kontrola w Olimpii podobno dobiegła już końca, niemniej samo CBA analizuje wnioski, czy wyciągnięte będą konsekwencje, lub dodatkowe działania sprawdzające, na chwilę obecną nie ma takiej informacji. 
 
Sprawę skomentował były prezez Olimpii.
 
- "Ja podpisałem faktury za zlecenia o które osobiście prosiłem. Później odmawiałem. Kto je podpisał? Nie wiem i chyba Maciej Glamowski też nie wie" - mówi Sylwester Szalkowski.
 
To znane w ostatnim czasie działania związane z Grudziądzem wykonywane przez CBA i dotyczą one tematów opisywanych przez media. Jak więc można się domyślać, nie są to ostatnie czynnosci, jak do tej pory jednak nie wykazały one większych nieprawidłowości, kontrole jednak wciąż trwają.