joomla templates top joomla templates template joomla

"Z biegiem Wisły bez barier"

Wydział Spraw Społecznych.

Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu informuje, iż w dniu 14 września 2008 r. w Grudziądzu rozpocznie się czwarty etap II ogólnopolskiego wyścigu integracyjnego „Z biegiem Wisły bez barier”. Celem wyścigu jest integracja społeczna osób niepełnosprawnych ze środowiskiem pełnosprawnym, a także promowanie aktywnego spędzania czasu razem z osobami z dysfunkcją narządów ruchu. Wyścig ma formułą integracyjną, dla osób niepełnosprawnych przewidziane są dwie kategorie startowe: rowery ręczne (handbike) i rowery klasyczne.

Poglądowa lekcja historii

Biuro Prezydenta, Ref. Informacyjny.

Jak co roku od lat siedmiu, w pierwszą niedzielę września na pola pod Krojantami w ziemi chojnickiej zjechało tysiące ludzi z regionu i z całej Polski, aby być świadkami, a poniekąd także uczestnikami niezwykłego wydarzenia: odtworzenia historycznej szarży  18. Pułku Ułanów Pomorskich 1 września 1939. Widowisku owemu niezwykłości nie ujmuje jego powtarzalność, zwłaszcza że za każdym razem jest ono nieco inne i z roku na rok coraz bliższe historycznemu oryginałowi.

Czas na ostatnie korekty

M.G..

Za nami pierwszy miesiąc funkcjonowania nowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Przed nami - ostatnie korekty. Zaplanowano je dopiero na przełomie sierpnia i września, jednak odpowiedzialni za ich opracowanie pracownicy Referatu Transportu czekają na uwagi i postulaty - na piśmie!  - jeszcze tylko do końca tygodnia.  Po opracowaniu projektów zmian potrzeba jeszcze parę dni na  konsultacje, a około 2 tygodni potrzebuje MZK na skorelowanie ze zmienionymi rozkładami harmonogramów pracy kierowców.

Cztery godziny dobrej zabawy

Biuro Prezydenta, Ref. Informacyjny.

Tradycją lat ubiegłych, Ośrodek Delfin nad Rudnikiem gościł w sobotę niepełnosprawnych grudziądzan, ich najbliższych i przyjaciół. Dopisało wszystko: organizacja, dobre humory uczestników, a także pogoda, wyjątkowo tego dnia łaskawa. Ten niezwykle udany Festyn integracyjny to ogromne przedsięwzięcie, efekt kilku tygodni wytężonej pracy ze strony organizatorów: Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i ratuszowego Wydział Spraw Społecznych.

Pierwszy dyżur Rzecznika Praw Ofiar

RP.

Jutro po raz pierwszy w Grudziądzu będzie dyżurować Rzecznik Praw Ofiar. Stanowisko Rzecznika utworzono, by chronić osoby poszkodowane w wyniku przestępstw oraz ofiary przemocy domowej. Mariola Tuszyńska pełni tę funkcję od roku. Biuro Rzecznika, które mieści się w Urzędzie Marszałkowskim udziela pomocy prawnej i psychologicznej, występuje również w imieniu pokrzywdzonych w instytucjach. Na szeroką skalę promuje Polską Kartę Praw Ofiary, która zawiera wykaz wszystkich praw przysługujących ofiarom.

Kurkowi Bracia poświęcili sztandar

RP.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w sobotę uroczyście poświęciło sztandar, odbyła się również intronizacja Króla Kurkowego Ad. 2008/2009 r. Msza i poświęcenie sztandaru odbyła się w kościele św. Mikołaja w obecności biskupa Andrzeja Suskiego. Następnie barwnym korowodem wszyscy udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i symbolicznie wbito gwoździe na drzewcu sztandaru.

Parkowa postępuje

Biuro Prasowe M.G..

Postęp robót przy modernizacji ulic Cegielnianej i Parkowej widoczny jest gołym okiem. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i dziś nic nie wskazuje na to, żeby grudniowy termin ich zakończenia był zagrożony. Pierwszy, spory odcinek jezdni - prawie do Powiatowego Urzędu Pracy - jest już w zasadzie gotów. Brakuje tylko trzeciej, ostatniej warstwy nawierzchni. Rozkopane jest jeszcze kilkadziesiąt metrów drogi przed samym PUP-em - ekipy PBDiM kończą tam wykop pod nową konstrukcje drogi, jest tzw. "koryto".

W rocznicę Porozumień

Biuro Prasowe M.G..

W sobotę mija 28 rocznica Wydarzeń Sierpniowych, które bardzo szybko uznano za wielki sukces. Ówczesna władza zgodziła się na tworzenie wolnych związków zawodowych, dała prawo do strajku i ograniczyła cenzurę. Władze miasta wraz z przedstawicielami NSZZ „Solidarność” złożą kwiaty pod pomnikiem „Solidarności”, by w ten sposób uczcić pamięć bohaterów Sierpnia. W Grudziądzu już od czterech lat uroczystości związane z rocznicą Sierpnia rozpoczynamy Międzynarodowym Turniejem Piłki Nożnej Tramkarzy.

Kolejny mostek w remoncie

Biuro Prasowe M.G..

W przyszłym tygodniu zakończy się remont mostku na ulicy Lipowej, a już jutro rozpoczną się prace na kolejnym takim obiekcie, tym razem na Szarotkowej. W związku z przebudową mostku czasowo zmieni się organizacja ruchu. Objazd dla pojazdów jadących z kierunku Olsztyna w kierunku miejscowości Grabowiec prowadzony będzie ul. Paderewskiego- Jana Pawła II - Łyskowskiego - Waryńskiego- Dr. Graniczną w kierunku miejscowości Wielkie Lniska - ul. Maciejkową.

Po pomoc do Rzecznika Praw Ofiar

Biuro Prasowe M.G..

Instytucja Rzecznika Praw Ofiar powstała, by chronić osoby poszkodowane w wyniku przestępstw oraz ofiary przemocy domowej. Mariola Tuszyńska, która pełni tę funkcję od roku będzie również dyżurować w Grudziądzu. Biuro Rzecznika, które mieści się w Urzędzie Marszałkowskim udziela pomocy prawnej i psychologicznej, występuje również w imieniu pokrzywdzonych w instytucjach. Na szeroką skalę promuje Polską Kartę Praw Ofiary, która zawiera wykaz wszystkich praw przysługujących ofiarom.

Wodociągi z certyfikatem

Biuro Prasowe M.G..

Grudziądzkie Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia, jako jedna z 36 europejskich firm uzyskała certyfikat CEEP-CSR label. Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) zorganizowało w tym roku konkurs z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR), by promować przedsiębiorstwa i inicjatywy społecznie odpowiedzialne. Procedura konkursowa rozpoczęła się w momencie wypełnienia przez nas ankiety, potem musieliśmy przesłać dokumentację potwierdzającą nasze osiągnięcia i działnia – powiedziała Anna Klawikowska, która wraz z Antonim Niećko czuwała nad konkursem.

Z biletem regionalnym taniej

Biuro Prasowe M.G..

Bilet aglomeracyjny sprawdził się już na trasie Bydgoszcz – Toruń, a od 1 września będzie obowiązywał zintegrowany bilet regionalny w połączeniach Toruń – Włocławek. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku skorzystają z niego również mieszkańcy Grudziądza. Bilet regionalny i aglomeracyjny obowiązujący w pociągach oraz miejskich tramwajach i autobusach, to propozycja dla korzystających z komunikacji publicznej, należy przyznać, że ciekawa przede wszystkim ze względu na cenę.

Grudziądz znów kawaleryjski

Biuro Prasowe M.G..

XX Zjazd Kawalerzystów II RP stał się już historią. I z pewnością przejdzie do historii naszego miasta jako wydarzenie pod wieloma względami wyjątkowe. Grudziądzanie i goście na długo zapamiętają przemarsz ponad setki koni ulicami miasta, paradę na Błoniach, jakiej nie było od siedemdziesięciu lat, wywołujące wspomnienia wystawy i koncert. I oficerów-kawalerzystów II RP, którzy wracają tutaj jak do domu i którzy wśród wszystkich ważnych gości Zjazdu zawsze są dla nas najważniejsi.

A1  kolejny etap

Biuro Prasowe M.G..

62,4 km, tyle będzie wynosił kolejny odcinek autostrady A1, którego budowę dziś uroczyście rozpoczęto w Nowych Marzach. Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum Gdańsk Transport Company, które zapowiada, że pierwszy odcinek z Gdańska do Nowych Marz będzie gotowy w październiku tego roku, a drugi w grudniu 2011 r.
Pierwszą „łopatę” na budowie wbił Cezary Grabarczyk minister infrastruktury, a w uroczystości wzięli również udział: Piotr Całbecki marszałek województwa kujawsko – pomorskiego....

Rzecznik Osoby Bezdomnej

Wydział Spraw Społecznych.

Projekt Rzecznik Osoby Bezdomnej jest innowacyjnym przedsięwzięciem w skali kraju. Celem projektu jest poprawa sytuacji grup dyskryminowanych i rzecznictwo praw tych osób pod kątem ich uczestnictwa w życiu społecznym, zwiększenia ich dostępu do informacji, pomocy prawnej i wymiaru sprawiedliwości. Skierowany jest przede wszystkim do osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Cel zostanie zrealizowany poprzez wprowadzenie dyżurów profesjonalnie ....

Na Zjazd zamknięte ulice

Biuro Prasowe M.G..

Jedną z głównych atrakcji XX Jubileuszowego Zjazdu Kawalerzystów i chyba najbardziej widowiskową, będzie defilada z udziałem ponad 100 koni, którą ulicami naszego miasta poprowadzi kapitan Andrzej Makowski. W związku z uroczystościami część ulic na kilka godzin zostanie zamknięta, a na starówce zmieni się organizacja ruchu. W piątek od godz. 18.00 do soboty do godz. 19.00 wyłączona z ruchu będzie ulica Ratuszowa i Plac Miłośników Astronomii.

e-Zdrowie, czyli diagnostyka przez Internet

Biuro Prasowe M.G..

Dyrektorzy szpitali powiatowych z całego regionu spotkali się wczoraj z władzami województwa i marszałkowskimi urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę zdrowia, by omówić podstawy projektu „e-Zdrowie w województwie kujawsko – pomorskim”. Umożliwi on wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na przesyłanie danych pacjentów pomiędzy szpitalami, by w ten sposób przeprowadzić szybką diagnostykę. W latach 2004 – 2007 realizowano projekt „Telemedycyna w województwie kujawsko – pomorskim – etap I”, który objął jedynie szpitale wojewódzkie, teraz przyszedł czas na szpitale powiatowe.

Niesnaski wokół komunikacji

Robert Malinowski - Prezydent Grudziądza.

1 sierpnia zostały wprowadzone nowe rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, do zmian przygotowywaliśmy się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale nie udało nam się niestety do tej pory porozumieć z wójtem Gminy Grudziądz. Na łamach lokalnych gazet pojawiły się sugestie kierowane pod adresem prezydenta Roberta Malinowskiego, który zdaniem mieszkańców gminy pozbawił ich normalnej komunikacji z miastem. W odpowiedzi na „List do Prezydenta” zamieszczony w „Gazecie Pomorskiej” w dniu 20.08.2008r. poniżej prezentujemy wypowiedź prezydenta Roberta Malinowskiego...

Ułan na swoim miejscu

Biuro Prasowe M.G..

Rzeźba „Ułana i dziewczyny” już dziś stanęła na postumencie pod Ratuszem. Uroczyste odsłonięcie rzeźby nastąpi w sobotę o godz. 11.15 podczas XX Jubileuszowego Zjazdu Kawalerzystów II RP. „Ułan i dziewczyna” ma być namacalnym symbolem kawalerii, której losy związane są z Grudziądzem i Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Ta plenerowa rzeźba powstała dzięki społecznej inicjatywie. Rok temu powołano Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Ułana, który zgromadził brąz potrzebny do odlania „Ułana” i czuwał nad poszczególnymi etapami jego powstawania.

Nabór doradców do Ośrodka Porad Obywatelskich

UMG.

W związku z podjętą wspólnie z Panem Prezydentem Robertem Malinowskim inicjatywą ubiegania się o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego na utworzenie w Grudziądzu Ośrodka Porad Obywatelskich - Grudziądzkie Centrum Caritas ogłasza nabór na stanowiska doradców, którzy będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych, porad prawnych oraz obywatelskich wszystkim osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i poszukującym rozwiązania swoich problemów.