joomla templates top joomla templates template joomla

Remont Ogrodu na finiszu

Biuro Prezydenta ; Ref. Informacyjny.

Nie do poznania zmienia sie nam Ogród Botaniczny. Są już stylowe ławki, lampy i kosze, kończy się remont fontanny, dzisiaj sadzono krzewy, byliny i pierwszą porcję drzewek - między innymi złotokap i tulipanowiec. Czekamy na resztę drzew, kwietniki i na kamerę, która musi być zamontowana na początku przyszłego tygodnia. Zgodnie bowiem z wcześniejszymi zapowiedziami i z terminem wyznaczonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, renowacja Ogrodu musi zakończyć się ostatniego września. Od środy 1 października "Botanik" będzie otwarty.

Podziel się posiłkiem

Biuro Prezydenta ; Referat Informacyjny.

W Polsce wciąż borykamy się z niedożywieniem dzieci, ogólnopolskie kampanie i zbiórki żywności mogą tę sytuację częściowo zmienić. Dziś ruszyła VI już edycja programu „Podziel się posiłkiem - podziel się zakupami”, w całej Polsce ponad 20 tys. wolontariuszy w 1,5 tys. sklepów czekać będzie na żywność, która przekazana zostanie potrzebującym dzieciom. W Grudziądzu dziś i jutro między godz. 8.00 a 19.00 wolontariusze Banku Żywności zbierać będą żywność na terenie hipermarketów, sklepów sieci „Biedronka” oraz w wybranych sklepach „Społem”.

Wróg ze wschodu nadszedł 17 września

Rzecznik Prezydenta M.G..

Daty 1 i 17 września Polakom przypominają o napaści na nasz kraj z zachodu i wschodu. Pamięć o wydarzeniach z 17 września pozostaje żywa dzięki tym, którzy przeżyli wojnę i zsyłkę i mogą nam o nich przypominać. Dziś w Kościele na Strzemięcinie odbyła się Msza św. w intencji wszystkich, którym nie było dane wrócić do Ojczyzny i tych, którzy przeżyli piekło Syberii. Ksiądz prałat Henryk Kujaczyński podczas homilii mówił o wydarzeniach wrześniowych i zwracając się do młodzieży powiedział: Kiedy byłem w Waszym wieku słowo - Sybir było tabu. Dzisiaj w wolnej Polsce możemy już o tych faktach mówić.

"Koperty" tylko dla niepełnosprawnych

grudziadz.pl ; PR.

„Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?” to tytuł V już edycji ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja. Jutro o godz. 12.00 w Grudziądzu w ramach tej akcji odbędzie się konferencja i happening na parkingu przy markecie „Billa”. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach czy o kulach doskonale wiedzą, jak trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe przy instytucjach, sklepach. Problemem nie jest brak miejsc dla nich wyznaczonych, ale pełnosprawni kierowcy.

Zajęcia dla seniorów II edycja

grudziadz.pl ; PR.

138 osób po 50 - tce bierze udział w drugiej edycji Regionalnego Programu Aktywności Fizycznej Seniorów. Pierwsze zajęcia odbyły się już w poniedziałek, a ostatnie zaplanowano na marzec przyszłego roku. Na badania lekarskie przeprowadzane przez Wojewódzką Przychodnię Sportowo – Lekarską z Bydgoszczy zgłosiło się w sumie 167 osób, 138 zostało zakwalifikowanych do wzięcia udziału w Programie. Tegoroczne zajęcia odbywają się na terenie 5 grudziądzkich szkół: ZSO Nr 2, ZSO Nr 3, ZSO Nr 5, Gimnazjum Nr 4 i Szkoły Podstawowej Nr 18.

Potomni nie zapomną

Biuro Prezydenta ; Referat Informacji.

69 lat temu, 17 września 1939 Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice Polski. Był to cios w plecy polskiej armii, bohatersko zmagającej się z nazistowskim najeźdźcą. Bezpośrednią konsekwencją  przymierza sowiecko-niemieckiego było aresztowanie i męczeństwo tysięcy polskich oficerów, wywózka dziesiątek tysięcy cywilów w głąb Rosji, grabieże i zniszczenie tego, co przez 20 lat niepodległości z takim trudem Polacy zbudowali.

Pomoc na medal

Biuro Prezydenta ; Referat Informacji.

Działacze lokalnego oddziału Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę czynnie wspierają rodziny westerplatczyków, hubalczyków i innych bohaterów ostatniej wojny. Czynnie i bardzo praktycznie, między innymi ze swoich składek członkowskich refundując im koszty leczenia, pobytu w sanatorium czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. Ta pomoc została doceniona: ogólnopolskie stowarzyszenie Misja Pojednania przyznało Medale Westerplatte 1939 Za Zasługi sześciu szczególnie zasłużonym członkom toruńskiego oddziału SPP.

STOP sprzedaży papierosów niepełnoletnim

Wydział Spraw Społecznych.

Program STOP18! od 1998 roku działa na rzecz zapobiegania dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. W dniu 11 września br. odbył się Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży Wyrobów Tytoniowych. Ta jednodniowa akcja edukacyjno-kontrolna stanowiła kulminację XI edycji Programu STOP18! W Programie uczestniczyło ponad 300 miejscowości z 16 województw, w tym nasze miasto. Wydarzeniu towarzyszyła debata ekspercka dotycząca powszechnego w Polsce łamania zakazu sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim. 

"Z biegiem Wisły bez barier"

Wydział Spraw Społecznych.

Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu informuje, iż w dniu 14 września 2008 r. w Grudziądzu rozpocznie się czwarty etap II ogólnopolskiego wyścigu integracyjnego „Z biegiem Wisły bez barier”. Celem wyścigu jest integracja społeczna osób niepełnosprawnych ze środowiskiem pełnosprawnym, a także promowanie aktywnego spędzania czasu razem z osobami z dysfunkcją narządów ruchu. Wyścig ma formułą integracyjną, dla osób niepełnosprawnych przewidziane są dwie kategorie startowe: rowery ręczne (handbike) i rowery klasyczne.

Poglądowa lekcja historii

Biuro Prezydenta, Ref. Informacyjny.

Jak co roku od lat siedmiu, w pierwszą niedzielę września na pola pod Krojantami w ziemi chojnickiej zjechało tysiące ludzi z regionu i z całej Polski, aby być świadkami, a poniekąd także uczestnikami niezwykłego wydarzenia: odtworzenia historycznej szarży  18. Pułku Ułanów Pomorskich 1 września 1939. Widowisku owemu niezwykłości nie ujmuje jego powtarzalność, zwłaszcza że za każdym razem jest ono nieco inne i z roku na rok coraz bliższe historycznemu oryginałowi.

Czas na ostatnie korekty

M.G..

Za nami pierwszy miesiąc funkcjonowania nowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Przed nami - ostatnie korekty. Zaplanowano je dopiero na przełomie sierpnia i września, jednak odpowiedzialni za ich opracowanie pracownicy Referatu Transportu czekają na uwagi i postulaty - na piśmie!  - jeszcze tylko do końca tygodnia.  Po opracowaniu projektów zmian potrzeba jeszcze parę dni na  konsultacje, a około 2 tygodni potrzebuje MZK na skorelowanie ze zmienionymi rozkładami harmonogramów pracy kierowców.

Cztery godziny dobrej zabawy

Biuro Prezydenta, Ref. Informacyjny.

Tradycją lat ubiegłych, Ośrodek Delfin nad Rudnikiem gościł w sobotę niepełnosprawnych grudziądzan, ich najbliższych i przyjaciół. Dopisało wszystko: organizacja, dobre humory uczestników, a także pogoda, wyjątkowo tego dnia łaskawa. Ten niezwykle udany Festyn integracyjny to ogromne przedsięwzięcie, efekt kilku tygodni wytężonej pracy ze strony organizatorów: Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i ratuszowego Wydział Spraw Społecznych.

Pierwszy dyżur Rzecznika Praw Ofiar

RP.

Jutro po raz pierwszy w Grudziądzu będzie dyżurować Rzecznik Praw Ofiar. Stanowisko Rzecznika utworzono, by chronić osoby poszkodowane w wyniku przestępstw oraz ofiary przemocy domowej. Mariola Tuszyńska pełni tę funkcję od roku. Biuro Rzecznika, które mieści się w Urzędzie Marszałkowskim udziela pomocy prawnej i psychologicznej, występuje również w imieniu pokrzywdzonych w instytucjach. Na szeroką skalę promuje Polską Kartę Praw Ofiary, która zawiera wykaz wszystkich praw przysługujących ofiarom.

Kurkowi Bracia poświęcili sztandar

RP.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w sobotę uroczyście poświęciło sztandar, odbyła się również intronizacja Króla Kurkowego Ad. 2008/2009 r. Msza i poświęcenie sztandaru odbyła się w kościele św. Mikołaja w obecności biskupa Andrzeja Suskiego. Następnie barwnym korowodem wszyscy udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i symbolicznie wbito gwoździe na drzewcu sztandaru.

Parkowa postępuje

Biuro Prasowe M.G..

Postęp robót przy modernizacji ulic Cegielnianej i Parkowej widoczny jest gołym okiem. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i dziś nic nie wskazuje na to, żeby grudniowy termin ich zakończenia był zagrożony. Pierwszy, spory odcinek jezdni - prawie do Powiatowego Urzędu Pracy - jest już w zasadzie gotów. Brakuje tylko trzeciej, ostatniej warstwy nawierzchni. Rozkopane jest jeszcze kilkadziesiąt metrów drogi przed samym PUP-em - ekipy PBDiM kończą tam wykop pod nową konstrukcje drogi, jest tzw. "koryto".

W rocznicę Porozumień

Biuro Prasowe M.G..

W sobotę mija 28 rocznica Wydarzeń Sierpniowych, które bardzo szybko uznano za wielki sukces. Ówczesna władza zgodziła się na tworzenie wolnych związków zawodowych, dała prawo do strajku i ograniczyła cenzurę. Władze miasta wraz z przedstawicielami NSZZ „Solidarność” złożą kwiaty pod pomnikiem „Solidarności”, by w ten sposób uczcić pamięć bohaterów Sierpnia. W Grudziądzu już od czterech lat uroczystości związane z rocznicą Sierpnia rozpoczynamy Międzynarodowym Turniejem Piłki Nożnej Tramkarzy.

Kolejny mostek w remoncie

Biuro Prasowe M.G..

W przyszłym tygodniu zakończy się remont mostku na ulicy Lipowej, a już jutro rozpoczną się prace na kolejnym takim obiekcie, tym razem na Szarotkowej. W związku z przebudową mostku czasowo zmieni się organizacja ruchu. Objazd dla pojazdów jadących z kierunku Olsztyna w kierunku miejscowości Grabowiec prowadzony będzie ul. Paderewskiego- Jana Pawła II - Łyskowskiego - Waryńskiego- Dr. Graniczną w kierunku miejscowości Wielkie Lniska - ul. Maciejkową.

Po pomoc do Rzecznika Praw Ofiar

Biuro Prasowe M.G..

Instytucja Rzecznika Praw Ofiar powstała, by chronić osoby poszkodowane w wyniku przestępstw oraz ofiary przemocy domowej. Mariola Tuszyńska, która pełni tę funkcję od roku będzie również dyżurować w Grudziądzu. Biuro Rzecznika, które mieści się w Urzędzie Marszałkowskim udziela pomocy prawnej i psychologicznej, występuje również w imieniu pokrzywdzonych w instytucjach. Na szeroką skalę promuje Polską Kartę Praw Ofiary, która zawiera wykaz wszystkich praw przysługujących ofiarom.

Wodociągi z certyfikatem

Biuro Prasowe M.G..

Grudziądzkie Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia, jako jedna z 36 europejskich firm uzyskała certyfikat CEEP-CSR label. Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) zorganizowało w tym roku konkurs z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR), by promować przedsiębiorstwa i inicjatywy społecznie odpowiedzialne. Procedura konkursowa rozpoczęła się w momencie wypełnienia przez nas ankiety, potem musieliśmy przesłać dokumentację potwierdzającą nasze osiągnięcia i działnia – powiedziała Anna Klawikowska, która wraz z Antonim Niećko czuwała nad konkursem.

Z biletem regionalnym taniej

Biuro Prasowe M.G..

Bilet aglomeracyjny sprawdził się już na trasie Bydgoszcz – Toruń, a od 1 września będzie obowiązywał zintegrowany bilet regionalny w połączeniach Toruń – Włocławek. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku skorzystają z niego również mieszkańcy Grudziądza. Bilet regionalny i aglomeracyjny obowiązujący w pociągach oraz miejskich tramwajach i autobusach, to propozycja dla korzystających z komunikacji publicznej, należy przyznać, że ciekawa przede wszystkim ze względu na cenę.