joomla templates top joomla templates template joomla

Ciężarówki na celowniku drogówki. Wnikliwe i skrupulatne kontrole stanu technicznego pojazdów ich wyposażenia, wymaganych dokumentów, przewożonego ładunku i jego zabezpieczania

info: Policja, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

Grudziądzcy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzają jak wykonywany jest transport drogowy rzeczy i osób. To szczególne zadanie realizują funkcjonariusze z jednego z patroli, którzy kontrolują tylko duże ciężarówki i autobusy. Przeprowadzane kontrole są bardzo wnikliwe i skrupulatne. Czynności kończą się sporządzeniem protokołu.
 
 
W środę 13 marca mł. asp. Damian Kwiatkowski i st. sierż. Krzysztof Kasprzyk skupili się na kontroli dużych samochodów ciężarowych i autobusów. Policjanci sprawdzają, czy przewóz drogowy rzeczy i osób odbywa się zgodnie z prawem.
 
 
To zadanie wymaga od mundurowych bardzo dobrej znajomości przepisów, które muszą spełniać przewoźnicy.
 
Przeprowadzane kontrole są skrupulatne i obejmują między innymi sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i jego wyposażenia, wymaganych dokumentów, przewożonego ładunku i jego zabezpieczania oraz prawidłowości jakie muszą być zachowane w trakcie przewozu osób.  
 
 
Każdorazowo kierowca jest sprawdzany na trzeźwość. Jedynym z bardzo istotnych elementów kontroli jest sprawdzenie czasu pracy kierujących.
 
Policjanci dysponują programem komputerowym – „tachospeed”, który umożliwia szybkie sprawdzenie czasu pracy kierowcy i ujawnienie ewentualnych nieprawidłowości. Z programu funkcjonariusze korzystają w przypadku, gdy pojazd wyposażony jest w tachograf cyfrowy. 
 
 
W starszych samochodach wciąż korzysta się z urządzeń analogowych, wtedy mundurowi sprawdzają tzw. „wykresówki” na podstawie których można także ustalić, czy kierowca przestrzega wymogów czasu pracy. Kontrola kończy się sporządzeniem protokołu.