joomla templates top joomla templates template joomla

Cztery pojazdy trafiły na policyjny parking. Podróżowali nimi kierowcy, którzy nic sobie nie robili z braku posiadania uprawnień? Za jazdę bez prawka można trafić nawet na 2 lata do więzienia

R.Z/eSerwis.info; info: Policja, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

Policjanci z grudziądzkiej grupy SPEED w minionym tygodniu zatrzymali aż czterech kierujących jednośladami, którzy nie mieli uprawnień do poruszania się tego typu pojazdami. Dodatkowo dwóm osobom, które poruszały się samochodami osobowymi w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h, zostały zatrzymane prawa jazdy.
 
 
W minionym tygodniu policjanci z grudziądzkiej grupy SPEED zatrzymali aż 4 kierujących jednośladami, którzy nie mieli uprawnień do poruszania się tego typu pojazdami. 
 
 
Wszystkie zostały zabezpieczone na policyjnym parkingu, a ich kierowcy ukarani mandatami karnymi. Dodatkowo funkcjonariusze podjęli do kontroli drogowej dwie osoby, które przekroczyły dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym 50 km/h powyżej dozwolonej prędkości. 
 
Ponownie do przekroczenia prędkości doszło na grudziądzkiej obwodnicy. Obu kierowcom zostały zatrzymane uprawnienie do kierowania na okres 3 miesięcy.
 
Do grozi za jazdę bez prawa jazdy? 
 
Jeżeli prowadzący pojazd nigdy nie miał żadnych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi wówczas otrzyma mandat w wysokości 500 zł, niemniej policjanci coraz częściej wysyłają wnioski do sądu o ukaranie grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych.  
 
- Jeżeli nie wskażemy osoby, która zapewni odholowanie pojazdu, zrobi to policja na koszt ukaranego -
 
 
 
Jeżeli osoba nie posiada uprawnień ponieważ wcześniej je utraciła np. podróżując w terenie zabudowanym z prędkością większą o 50 km/h niż dozwolona na danym odcinku drogi, wtedy policja ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy, które należy odebrać w urzędzie dopiero po trzech miesiącach.
 
- Jeżeli policja złapie ponownie kierowcę w okresie 3 miesięcy bez uprawnień kara zostaje wydłużona automatycznie do 6 miesięcy -
 
Za trzecim razem, kiedy osoba porusza się bez uprawnień policja kieruje do sądu wniosek o cofnięcie uprawnień, a kierowca aby uzyskać prawko ponownie musi „od zera” rozpocząć cały kurs szkolenia kierowców i zdać egzamin. 
 
- Jeżeli kierowca pomimo zabranego prawa jazdy uporczywie porusza się bez uprawnień grozi mu nie tylko grzywna, ale kara do 2 lat więzienia -
 
Osoby, które utraciły prawo jazdy np. w wypadku spowodowania wypadku drogowego prowadząc pod wpływem alkoholu jeżeli wsiądą za kierownicę w trakcie zakazu sądowego mogą trafić na 5 lat do więzienia. 
 
- Recydywista może dostać zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat -