joomla templates top joomla templates template joomla

Sąd unieważnił umowę sprzedaży budynku GTBS. Miał pomagać niezamożnym ograniczając wysokość czynszów, a odnosił korzyści z transakcji wolnorynkowych

T.W./eSerwis.info; info: Prokuratura, Toruń; fot: Archiwum włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

 
Umowa sprzedaży budynku przy ul. Kwiatowej należącego do Grudziądzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego została unieważniona. To kolejna porażka grudziądzkiego GTBS w sądzie. 
 
16 maja Sąd Okręgowy w Toruniu wydał wyrok, w którym uwzględnił powództwo Prokuratora Okręgowego w Toruniu o ustalenie, że umowa sprzedaży nieruchomości położonej w Grudziądzu przy ul. Kwiatowej 3, zabudowanej budynkiem mieszkalnym, wielorodzinnym, zawarta w formie aktu notarialnego w dniu 18 października 2012 r. pomiędzy pozwanym Grudziądzkim Towarzystwem Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. z siedzibą w Grudziądzu a M.P. i A.P. jest nieważna. 
 
 
 
Budynek, o którym mowa do roku 2001 stanowił własność Gminy Miasta Grudziądz. Potem, jako aport rzeczowy, wniesiony został do GTBS. 
 
W czerwcu 2012 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników GTBS podjęło uchwałę, w której wyraziło zgodę na zbycie po cenie rynkowej opisanej nieruchomości zamieszkałej przez lokatorów. W dniu 18 października 2012 r. zakupili ją M.P. i A.P.
 
Prokurator powołując się na przepisy Kodeksu cywilnego, a więc na to, że:
 
- czynność prawna w postaci zawarcia umowy, która była sprzeczna z ustawą, albo miała na celu obejście ustawy jest nieważna;
 
- oraz na to, że zadania Towarzystw Budownictwa Społecznego - w zgodzie z ustawą z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego - nie ma możliwości zbywania przez TBS budynków mieszkalnych, ponieważ ustawodawca nie przewidział takiej możliwości. 
 
TBS w założeniu miały zapewniać bezpieczeństwo najemcom lokali, w tym pomagać osobom niezamożnym w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych, poprzez m.in. ograniczenia dotyczące ustalania wysokości czynszów, a nie odnosić korzyści z transakcji wolnorynkowych.
 
Sąd - jak to wskazano na wstępie - w całości podzielił stanowisko prokuratora. Wyrok nie jest prawomocny. 
 
 
 

Komentarze  

+2 # World 2017-06-13 20:51
Wszyscy winni tego stanu rzeczy powinnni się podać do dymisji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować