joomla templates top joomla templates template joomla

Spotkanie z tą rośliną może skończyć się tragicznie, jest niebezpieczna dla zdrowia. Zawarte w niej toksyczne substancje mogą powodować poważne oparzenia skóry

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny; foto: wikipedia włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

 
Wyglądem przypomina koper, jednak jest rośliną bardzo niebezpieczną dla naszego zdrowia. Zawarte w niej toksyczne substancje mogą powodować poważne oparzenia skóry. Dziś radzimy, jak unikać kontaktu z Barszczem Sosnowskiego i co zrobić, gdy już do niego dojdzie.
 
Przed tą groźną dla człowieka rośliną ostrzega również Główny Inspektorat Sanitarny. Związki zawarte w Barszczu Sosnowskiego mogą – pod wpływem działania promieni słonecznych – powodować oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.
 
 
Pierwsze objawy mogą wystąpić już po kilkunastu minutach od kontaktu z barszczem, a w ciągu doby są już nasilone objawy w postaci zaczerwienienia skóry i tworzących się pęcherzy. Stan zapalny utrzymuje się około trzech dni, natomiast miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.
 
Kontakt z rośliną może ponadto wywoływać podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy czy zapalenie spojówek. Co ważne, Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina, która występuje na terenie całego kraju. Najczęściej można ją spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior i potoków, a także w ogrodach, parkach oraz lasach. Barszcz swoim wyglądem przypomina koper.
 
Poniżej prezentujemy na zdjęciach, jak wygląda ta roślina, której nie tylko nie należy dotykać, ale również unikać przebywania w jej pobliżu.
 
Co jednak w sytuacji, gdy już dojdzie do kontaktu?
 
Należy od razu osłonić poparzoną skórę, aby nie narażać jej na nasłonecznienie, a także niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Skórę należy też dokładnie umyć dużą ilością letniej wody z mydłem. Przez co najmniej dwie doby trzeba unikać kontaktu ze słońcem.