joomla templates top joomla templates template joomla

Matka Tomka, który przebywa od poniedziału w szpitalu, została zatrzymana. Grozi jej do 3 lat więzienia. Dzieci trafiły do ośrodka opiekuńczego

R.Ż/eSerwis.info; info/video: TVN24/x-news.

Matka 3,5 letniego chłopca, który aktualnie przebywa w stanie krytycznym w szpitalu została zatrzymana. Zgodnie z nowymi regulacjami za brak powiadomienia organów ścigania o stanie chłopca może jej grozić nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Nie ma aktualnie informacji o przedstawionych zarzutach. 

3,5-letni Tomek, który trafił w poniedziałek do szpitala z licznymi siniakami.

 

- W tej chwili dziecko jest w stanie bardzo ciężkim, można powiedzieć, że krytycznym, w bezpośrednim stanie zagrożenia życia i niestety rokowanie co do jego przeżycia jest bardzo niepewne – mówił dr Piotr Brzeziński.

Czytaj również: Zatrzymano ojczyma 3,5 letniego dziecka, które trafiło w ciężkim stanie do grudziądzkiego szpitala. Chłopiec jest nieprzytomny, jego życie jest zagrożone 

Tomka pobił konkubent matki - tak wynika z relacji. Radosław M. usłyszał zarzut znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem. Policja zatrzymała też matkę chłopca, a szóstka jego rodzeństwa trafiła do ośrodka opiekuńczego.

- Mężczyźnie postawiono zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu -
 
Prokuratura przesłuchuje aktualnie świadków zdarzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które uległy w tym roku zaostrzeniu;
 
- w tym roku po nowelizacji ustawy podwyższono kary za tego typu przestępstwa -
 
 
 
Osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym podlega karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Gdy znęcanie dotyczy osoby nieporadnej ze względu np. na wiek sprawca podlega karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8. 
 
W przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem jest zagrożone karą od 1 roku do 10 lat.
 
Jednocześnie zgodnie z nowymi regulacjami osoba posiadająca wiedzę np. o ciężkim przestępstwie popełnianym wobec dziecka ma obowiązek prawny zawiadomienia o tym fakcie organów ścigania. Jeżeli tego nie zrobi podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

- Tak może być przykładowo w przypadku matki, która nie zgłosiła zdarzenia. Nie postawiono jej jednak zarzutów - 
 
Jeżeli okaże się, że chłopiec będzie posiadał ciężki uszczerbek na zdrowiu, lub skutkiem tego czynu jest śmierć człowieka wtedy konkubentowi matki chłopca grozi nawet dożywocie:
 
- kara pozbawienia wolności od lat 5, karze 25 lat albo dożywotniego pozbawienia wolności.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież