joomla templates top joomla templates template joomla

Mężczyzna podejrzany o pobicie chłopca usłyszał zarzuty. Po nowelizacji prawa grozi mu nawet dożywocie! Matka dziecka nie została zatrzymana

R.Ż/eSerwis.info; fot: archiwum/google.

Radosław M. usłyszał dzisiaj zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu nawet dożywocie w świetle tegorocznej nowelizacji prawa. Matka też miała obowiązek zgłosić tego typu zdarzenie dotyczące chłopca, za jego brak również nowe przepisy przewidują odpowiedzialnosć karną. Chłopiec walczy w grudziadzkim szpitalu o życie, jego stan jest bardzo ciężki.

Postawiono zarzuty konkubentowi matki chłopca, który w poniedziałek trafił do grudziądzkiego szpitala.
 
 
 
Chłopiec walczy o życie, jego stan jest bardzo ciężki, a rokowanie jest niepewne. Czynności serca są utrzymywane przy pomocy środków farmakologicznych, w podtrzymywaniu funkcji życiowych pomaga sprzęt medyczny.
Mężczyźnie postawiono zarzut:
 
- znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu -
 
Prokuratura przesłuchuje aktualnie świadków zdarzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które uległy w tym roku zaostrzeniu;
 
- w tym roku po nowelizacji ustawy podwyższono kary za tego typu przestępstwa -
 
 
 
Osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym podlega karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Gdy znęcanie dotyczy osoby nieporadnej ze względu np. na wiek sprawca podlega karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8.  W przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem jest zagrożone karą od 1 roku do 10 lat.

Jednocześnie zgodnie z nowymi regulacjami osoba posiadająca wiedzę np. o ciężkim przestępstwie popełnianym wobec dziecka ma obowiązek prawny zawiadomienia o tym fakcie organów ścigania. Jeżeli tego nie zrobi podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 
- Tak może być przykładowo w przypadku matki, która nie zgłosiła zdarzenia. Nie postawiono jej jednak zarzutów - 
 
Jeżeli okaże się, że chłopiec będzie posiadał ciężki uszczerbek na zdrowiu, lub skutkiem tego czynu jest śmierć człowieka wtedy konkubentowi matki chłopca grozi nawet dożywocie:
 
- kara pozbawienia wolności od lat 5, karze 25 lat albo dożywotniego pozbawienia wolności.
 
 
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież