joomla templates top joomla templates template joomla

Miasto sparaliżowane korkami. Tymczasem straż miejska zamiast pomóc wyłapuje zdezorientowanych kierowców oczekujących w gigantycznych korkach i kieruje wnioski mandatowe

Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

 
Straż miejska rejestruje wykroczenia za pomocą monitoringu miejskiego, a policjanci za nie „rozliczają”. W ten sposób wygląda współpraca grudziądzkich służb i czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników ruchu.
 
Wzajemna współpraca w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym policji i straży miejskiej utrzymuje się w Grudziądzu już od kilkunastu lat. Wspólne patrole to jednak nie jedyne działanie w tym zakresie. Policjanci współpracują z referatem miejskiego monitoringu wizyjnego oraz monitoringu mobilnego. 
 
 
Operatorzy kamer, którymi są też strażnicy miejscy wychwytują niebezpieczne wykroczenia w ruchu drogowym i informują o tym policjantów. W przypadku monitoringu stacjonarnego ujawnione i zarejestrowane wykroczenia trafiają do naczelnika "drogówki", który osobiście je ocenia i kwalifikuje prawnie, po czym zleca przeprowadzenie czynności mających na celu ustalenie i ukaranie sprawcy. Monitoring mobilny działa nieco szybciej. Ujawniony sprawca natychmiast zostaje zatrzymany przez policjantów współpracujących ze strażnikami. Winowajca ma możliwość na miejscu zobaczyć jaki błąd popełnił, jeśli ma wątpliwości co do swojego zachowania.
 
Od początku roku do policjantów wpłynęły już 154 wykroczenia popełnione na grudziądzkich ulicach, a zarejestrowane przez kamery monitoringu. Najczęstsze „grzechy” kierowców to: przejazd na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na oznakowanych przejściach dla pieszych czy nie stosowanie się do znaków zakazu.
 
Do jednego z zarejestrowanych wykroczeń doszło pod koniec maja na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Alei 23 stycznia w Grudziądzu. Około 11:00 pracownicy z monitoringu miejskiego zauważyli kierującego samochodem dacia jak jedzie po chodniku, a następnie wjeżdża na jezdnię po przejściu dla pieszych. Obsługa monitoringu zabezpieczyła nagranie i przekazała je do komendy policji. Policjanci ustalili dane kierowcy i dotarli do jego miejsca zamieszkania. Wobec sprawcy wykroczenia zastosowano środki przewidziane w prawie.