joomla templates top joomla templates template joomla

Nauczycielka złapana na kradzieży cukierków nadal uczy w szkole. Chroni ją Karta Nauczyciela. Nie wszystkim rodzicom się to podoba

R.Ż/eSerwis.info; fot: Archiwum/eReporter24.pl.

 
Nauczycielka, która została przyłapana w jednym z grudziądzkich marketów na kradzieży cukierków uczy nadal w szkole. Chroni ją Karta Nauczyciela. Stosunek pracy można rozwiązać dopiero po prawomocnym skazaniu. Nie wszystkim rodzicom się to podoba.  
 
Urząd Miejski nie ma informacji odnośnie kradzieży dokonanej przez jedną z grudziądzkich nauczycielem w jednym z marketów na terenie Grudziądza. Taka informacja może wpłynąć dopiero po skazaniu przez sąd. Aktualnie nauczycielka uczy dalej w szkole, co nie podoba się niektórym rodzicom ze względu na rodzaj oskarżenia, ale nie tylko - już wcześniej były kierowane skargi do dyrekcji w sprawie nauczycielki.  
 
 
 
Z informacji jakie przekazał nam Urząd Miejski wynika, że żadne kroki w obecnej sytuacji nie będą podjęte ponieważ nauczycieli chroni „Karta Nauczyciela”: 
 
- „W pierwszej kolejności jakiekolwiek kroki wobec nauczyciela może powziąć jego pracodawca, czyli Dyrektor Szkoły wszczynając odpowiednie postępowanie. Należy pamiętać, że nauczycieli chroni Karta Nauczyciela i w oparciu o jej zapisy można podejmować określone działania. Zwolnienie dyscyplinarne byłoby możliwe dopiero po skazaniu prawomocnym wyrokiem” - informuje prasowa Urzędu Miejskiego w Grudziądzu Magdalena Jaworska-Nizioł. 
 
Tak więc nauczycielka pracuje i pracować będzie do chwili, w której dojdzie - jeżeli dojdzie - do jej skazanie przez sąd. 
 
Z naszych początkowych informacji wynikało, że wspomniana nauczyciela dokonał kradzieży. Jednak ostatecznie zdarzenie zakwalifikowano nie jako kradzież, ale jako:
 
- oszustwo -  
 
 
 
W przypadku kradzieży karą jaka grozi jest pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, jednak w przypadku mniejszej wagi, a wartość kradzieży jest mniejsza niż 400 zł, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 
 
W przypadku nauczycielki zdarzenia zakwalifikowano jako oszustwo ponieważ próbowała ona, wedle relacji, przekleić ceny na cukierkach aby w ten sposób – jak się można domyślać – zaoszczędzić:
 
- „Czyn został zakwalifikowany jako oszustwo, czyli przestępstwo z art. 286 par 1 kk” – informuje nas oficer prasowy Komendy Policji w Grudziądzu Maciej Szarzyński. 
 
Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W wypadku mniejszej wagi kiedy wartość mienia jest nieznaczna grozi kara 2 lat pozbawienia wolności, w a wyjątkowych przypadkach sąd może skazać sprawcę oszustwa na grzywnę lub karę ograniczenia wolności.
 
 
 
Konsekwencje dla nauczyciela w przypadku skazania?
 
Osoba skazana za przestępstwo umyślne nie może być nauczycielem. Nie można z nią nawiązać również stosunku pracy, a dodatkowo: 
 
- jeżeli nauczyciel zostanie skazany w trakcie zatrudnienia, jego stosunek pracy wygasa z mocy prawa -
 
o czym stanowi Karta Nauczyciela. 
 
Zgodnie z przepisami wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela stwierdza dyrektor szkoły, a w stosunku do dyrektora - organ prowadzący szkołę. Wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela w razie prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie następuje z mocy prawa, choćby stwierdzenie tego przez dyrektora szkoły nastąpiło z opóźnieniem.
 
O winie nauczycielki orzeknie sąd, jednak zgłaszający nam sprawę rodzice są zbulwersowani sytuacją, w której osoba posądzona o kradzież – oszustwo – z informacji jakie posiadają - nadal uczy w szkole ich dzieci. Zawód nauczyciela to specyficzna profesja. Osoba piastująca takie stanowisko jest dla uczniów bardzo często autorytetem moralnym i jak nas informują powinna świecić przykładem. 
 
 
 

Komentarze  

+2 # ja 2017-09-24 22:19
Nie popieram kradzieży. Ale zobaczcie, jak łatwo Wam przyszło osądzić tę kobietę, tylko dlatego, że jest nauczycielką (myślę, że to z powodu ogólnej niechęci do tego zawodu, co dla mnie jest wyjątkowo niezrozumiałe). Wiem, że źle zrobiła. Powinna ponieść konsekwencje. Ale nie plujcie na nią tylko dlatego, że ma 2 miesiące wakacji, a Wy nie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Al 2017-09-24 23:36
Gdyby to był dobry nauczyciel... ale jak przeczytałem było na nią pełno skarg od lat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Irena 2017-09-24 20:01
Pracuję w sklepie, gdyby się pracodawca dowiedział, że w innym sklepie coś ukradłam lub podejrzana jestem zwolniłby mnie tego samego dnia, bo by nie miał do mnie zaufania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Daroo 2017-09-23 16:59
Policjant by wyleciał jeszcze przed ogoszeniem wyroku. Bezrobocie 7% prace znaleźć łatwo. Zajmowanie się dziećmi to odpowiedzialnoś ć i wymaga kogoś nieskazitelnego , a już nie na bank kradnącego cukierki. Pewnie policja ma monitoring, a więc jedynie mozna się tłumaczyć nie wiem niepoczytalnośc ią, jakomś chorobą, ale wtedy ktos taki to raczej też nie nadaje się jako nauczyciel nie zda badań lekarskich zawodowych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Eryk 2017-09-23 14:13
Nauczyciele to specjalna kasta, zwolnić ich nie można jak związki nie pozwolą. Karta nauczyciela co to ma być? Na stacji pracuję karty żadnej nie ma, jak się nie sprawdzam to dostanę wypowiedzenie i idę gdzie indziej pracować
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Anul 2017-09-23 14:11
Nie chroni ją karta tylko kologacje rodzinne.
Wszyscy wiedzą kim jest ta pani dla Dyrektora.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Irena 2017-09-23 14:11
Nie wiem co to za babka, ale bym nie chciał aby ktos taki uczył moje dzieci. ALe to wyjdzie o kogo choddzi, bo w polskim systemie prawnym rozprawy sądowe są jawne, tak samo jak zarzuty i zarzuty stawiane osobie tak samo więc to się nie uk[*** hejt ***]e.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Olas 2017-09-22 23:04
Literówki w artykule... aż ciężko się to czyta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Daria 2017-09-23 01:10
To po co czytasz? Ja podziiam osoby które nie boją się pisać o takich ważnych sprawach. Teraz wszyscy podkulają ogon, a ta kobieta miała ponad 100 skarg rok temu. Po co komu nauczyciel, który źle uczy? Jak jej nie wychodzi w szkole może iść pracować gdzieś indziej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Adam 2017-09-22 22:34
To jest mylna informacja. Nie chroni jej Karta nauczyciela Ale jest to normalne prawo, które chroni każdego OBYWATELA A które obecnie w tych nienormalnych polskich czasach kiedy Polak na Polaka jest szczuty może być nadużywane przez radykalnych dziennikarzy. Każdy ma prawo do obrony i jest winny kiedy jest skazany prawomocnym wyrokiem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Irek 2017-09-23 01:07
Głupoty Pan pisze. Jak sędzia ma postępowanie jest zawieszany. Jak Adwokat ma sprawę jest zawieszany. Jak policjant jest oskarżony również jest zawieszony, a czasami nawet wywalony przed wyrokiem. Nauczyciel to wyjątkowa profesja, może sobie kobieta udzielać korepetycji robić co uważa za stosone. ALe policja nie bez powodu kogoś zatrzymuje, zazwyczaj ma ku temu dowody i policja to organ Państwowy. CO innego skazanie, a co innego praca. Nikt do więzienia jej nie wsadza, ale nauczyciel musi mieć reputację na odpowiednim poziomie a do tego musi prezentować pewien moralny poziom. Zawsze może uczyć sobie dorosłych a nie dzieci
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Ela 2017-09-23 01:11
Każdego obywatela można zwolnić w każdym momencie jak pracodawcy nie odpowiada. Skoro nie odpowiada ona rodzicom dzieci to nie dyscyplinarnie, a wypowiedzenie i już. Karta nauczyciela robi z nauczycieli święte krowy nie doruszenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # Marcin 2017-09-23 01:19
Zwykły obytel na lini produkcyjnej by wyleciał z pracy momencie jak by się o tym pracodaca doiedział.A nauczyciel przyspaany. LEPSZY SORT, Nadzyczajna kasta
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować