joomla templates top joomla templates template joomla

Kto odpowie za doprowadzenie zabytku do zniszczenia? Od pewnego czasu odpadały z niego cegły, teraz zawalił się dach. Kościół przy ul. Pułaskiego w Grudziądzu przestał istnieć

R.Ż/eSerwis.info; fot: Archiwum/S.R włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

W sobotę do strażaków dotarła informacja o zawaleniu się dachu w starym kościele przy ul. Pułaskiego w Grudziądzu. Budynek już wcześniej sprawiał problemy, odpadały z niego elementy elewacji, nawet całe cegły, stwarzał zagrożenie dla przechodniów. 

W sobotę doszło do zawalenia się dachu w budynku przy ul. Pułaskiego w Grudziądzu. W starym zaniedbanym kościółku, który od pewnego czasu był ogrodzony jako mogący stwarzać zagrożenie dla przechodniów, runął dach. Całemu zajściu towarzyszył ogromny huk.
 
Na miejsce wezwano specjalne psy tropiące, aby sprawdzić czy w momencie zawalenia się dachu w środku nie znajdowały się osoby np.: bezdomni czy dzieci i któraś z osób nie znajduje sie pod zwałami gruzu.
 
- Na szczęście okazało się, ze nikt nie ucierpiał -
 
Kościół gminy baptystów, ob. Kościół Parafii Polskokatolickiej p.w. Imienia Jezus wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. To kolejny budynek ulegający zniszczeniu w ostatnim czasie, który prawdopodobnie zostanie rozebrany z powodu niebezpieczeństwa jakie stwarza. 
 
Czy tym razem ktoś odpowie za zaniedbania, czy znajdzie się odpowiedzialny za zaistniałą sytuację?

W sprawie przygotowywanego przez nas obszerniejszego materiału dotyczącego doprowadzenia do zniszczenia innego zabytku w Grudziądzu wypowiadała się dla nas prawnik Arletta Żebrowski. Jej zdaniem: 
 
- „Nie tylko właściciel powinien dbać o to aby nie pogorszyć stanu zabytku, ale również organy administracji publicznej poprzez kontrole, nakazywanie prac konserwatorskich, czy budowlanych mających na celu zabezpieczenie zabytku aby nie pogorszyć jego wartości i zachować go dla następnych pokoleń”.
 
Z informacji jakie uzyskiwaliśmy już wczesniej wynikało, że był problem ze znalezieniem właściciela obiektu, jednak w takim przypadku są również odpowiednie procedury, w ramach których miasto powinno bydynek przejąć - po przejściu odpowiedniej ścieżki prawnej. Nie uczyniono tego.
 
Niedługo więcej w tej sprawie.