joomla templates top joomla templates template joomla

Maciej Glamowski był przesłuchiwany przez ABW i prokuraturę w związku ze śledztwem dotyczącym Szpitala. Prezydent jest zniecierpliwiony przedłużającym się postępowaniem i brakiem zarzutów

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

- Przedłużające się śledztwo prowadzone przez ABW pod nadzorem Prokuratury powoduje zniecierpliwienie również u Prezydenta Macieja Glamowskiego - 
 
 
Prezydent mówił o tym na ostatniej sesji w kontekście rozliczenia poprzednich władz Grudziądza za doprowadzenie Miasta do obecnej - trudnej - sytuacji finansowej:
 
- „To rola również odpowiednich służb, Chcę Państwu przypomnieć, że od ponad dwóch lat toczy się postępowanie prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pytanie zasadnicze dlaczego tak długo się to toczy, dlaczego do dzisiaj nie ma jeszcze rozstrzygnięcia nie ma zarzutów postawionych. To jest cały sztab ludzi, który nad tym pracuje. Wiele osób siedzących na tej sali ja też osobiście byłem przesłuchiwany przez ABW. Ze zdziwieniem przyjąłem informację, że to postępowanie być może będzie trwało jeszcze kolejny być może rok. Więc to nie są proste sprawy„ - mówił Prezydent Maciej Glamowski na sesji Rady Miejskiej w styczniu.   
 
 
Z informacji jakie się pojawiają wynika, że:
 
- Prokuratura przesłuchała już wszystkich kluczowych urzędników Urzędu Miejskiego  w Grudziądzu -
 
Przesłuchania dotyczyły również radnych, co potwierdzają sami rajcy - ostatnio mówiono o tym na Sesji Rady Miejskiej. Wspomniane śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem prokuratury było kilkukrotnie przedłużane. 
 
- „Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod kątem ewentualnej niegospodarności w decyzjach podejmowanych przez kierownictwo szpitala, tj. czynów z art. 296  1 i 3 kk. Obejmuje ono okres od 2011 do. 2016 r.” - informował w kwietniu zeszłego roku prokurator Maciej Załęski rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. 
 
Zgodnie z przytoczonymi przepisami śledztwo dotyczy - nadużycia zaufania. 
 
- Za wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach grozi nawet lat 10 więzienia - 
 
Istnieje jednak możliwość zmiany kierunku śledztwa, jeżeli będzie to wynikało z poczynionych ustaleń Prokuratury. Były Prezydent Robert Malinowski wielokrotnie „zganiał winę” na dyrektora Szpitala Marka Nowaka. Z wypowiedzi publicznych byłego Prezydenta wynika, że to nie jego wina, że:
 
 - prezentowane Prezydentowi Malinowskiemu informacje nie były do końca pełne, lub niezgodne ze stanem faktycznym - 
 
 
Jednocześnie na jednej z konferencji prasowych były dyrektor Szpitala Marek Nowak mówił wprost, że:
 
- Prezydent i urzędnicy wszystko wiedzieli i byli informowani, a na każdą decyzję wyrażano zgodę -
 
W trakcie jednej z konferencji dyrektor Marek Nowak pokazywał dokumenty podpisywane przez Prezydenta Roberta Malinowskiego i pełnomocników - urzędników Ratusza. Podpisywane dokumenty dotyczyły inwestycji poczynionych przez Szpital, akceptowanych przez nadzór - poniżej materiał z konferencji prasowej. 
 

 
Do przedłużenia trwającego śledztwa ostatni raz doszło w październiku 2018 roku. Jak informowała prokuratura związane to było ze: 
 
- "Sporządzeniem kompleksowej opinii w tej sprawie z zakresu, między innymi rachunkowości, księgowości, przetargów publicznych oraz tzw. procedur medycznych" -
 
W zeszłym roku ekspertyza była w trakcie realizacji i jak informowała Prokuratura: 
 
- z uwagi na poziom skomplikowania badanych zagadnień biegli wystąpili o przedłużenie terminu jej wykonania, wnioskując jednocześnie o dostarczenie dodatkowych dokumentów -
 
 
W międzyczasie - jak wspomnieliśmy - dokonano przesłuchania szeregu światków. Jak informował nas jeden z nich (anonimowo): 
 
- „W trakcie przesłuchania można było odnieść wrażenie, że Prokuratura posiada bardzo szczegółowe i dogłębne informacje dotyczące finansów Miasta , Szpitala”.
 
Na chwilę obecną prace prokuratury trwają, trudno jednak przypuszczać, aby podjęte na tak szeroką skalę działania - ilość przesłuchanych świadków, ekspertyzy - nie miały swojego poparcia w materiale dowodowym - to jednak tylko przypuszczenia.