joomla templates top joomla templates template joomla

Wiele osób zapomina, że palenie na przystankach autobusowych czy tramwajowych może kosztować palacza 500 zł mandatu. Nie wolno tez palić w wielu innych miejscach i warto o tym pamiętać

info: Straż Miejska, Grudziądz; fot: Archiwum włącz . Opublikowano w Grudziądz kryminalne

Zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia Dzień Bez Papierosa obchodzony jest 31 maja. Najbliższe takie święto przypada na niedzielę. My przy tej okazji przestrzegamy przed zgubnymi skutkami tego nałogu oraz przypominamy: w niektórych miejscach palenie wyrobów tytoniowych jest prawnie zabronione.
 
Palenie szkodzi zdrowiu – w tym powszechnym stwierdzeniu nie ma odrobiny przesady. W rozmaitych danych, publikowanych między innymi przez Światową Organizację Zdrowia, co roku wskazuje się na miliony ludzi na całym świecie, którzy umierają w wyniku chorób wywołanych paleniem papierosów.
 
Nałóg ten powoduje takie choroby jak między innymi rak puc, nerki, trzustki, choroby i zawał serca, zapalenie oskrzeli, gruźlicę czy nadciśnienie tętnicze. Od palenia można w łatwy sposób się uzależnić.
 
Kwestię palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych reguluje Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
 
Zabronione jest palenie papierosów na terenie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne; na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej; na terenie uczelni; w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione wyżej; w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego; w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych; w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych; na przystankach komunikacji publicznej; w pomieszczeniach obiektów sportowych; w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci; w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
 
- Za nieprzestrzeganie tych przepisów palaczowi grozi mandat karny w kwocie do 500 złotych. Dodatkowo, zabrania się udostępniania tych wyrobów osobom do lat 18 -
 
Zakaz dotyczący przystanków komunikacji miejskiej w Grudziądzu doprecyzowany jest w Uchwale Rady Miejskiej w sprawie ustalenia strefy wolnej od dymu tytoniowego. Jako taką strefę ustala się przystanek tramwajowy z wydzielonym peronem na całej jego długości i szerokości lub przystanek autobusowy i tramwajowy obejmujący 5 metrów w każdą ze stron liczonych od słupka przystankowego. W przypadku usytuowania na takim przystanku wiaty – jej wnętrze oraz 5 metrów w każdą ze stron.
 
Dodajmy, że funkcjonariusze Sekcji ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej cyklicznie prowadzą w grudziądzkich szkołach prelekcje nt. „Dziękuję, nie palę”, gdzie wskazują negatywne skutki nałogu i promują życie bez papierosa.