joomla templates top joomla templates template joomla

"Kosmiczne Cluedo: jak umierają galaktyki". Tego dowiemy się w trakcie kolejnego wykładu, na który zaprasza Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu

info: PiOA w Grudziądzu; foto: NASA włącz . Opublikowano w Co w Grudziądzu

 
Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu zaprasza na kolejną transmisję tym razem wykładu pt. "Kosmiczne Cluedo: jak umierają galaktyki".
 
Prelekcję wygłosi Joanna Piotrowska z Kavli Institute for Cosmology (University of Cambridge). Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.
 
 
Wykład odbędzie się 26 listopada w czwartek o godz.18:00.
 
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.
Opis:
 
" Obserwując ciemne niebo wrażliwym okiem teleskopów optycznych możemy zauważyć, że galaktyki w obserwowalnym Wszechświecie dzielą się na dwie główne kategorie: niebieskie, aktywnie formujące gwiazdy i czerwone, ‘uśpione’, wykazujące znikomą aktywność gwiazdotwórczą. Patrząc daleko w przeszłość Wszechświata astronomowie pokazują nam, że z upływem czasu młode, aktywne galaktyki starzeją się, ich procesy gwiazdotwórcze zostają wstrzymane i w konsekwencji świecą one jedynie przyćmionym światłem starych gwiazd – umierają. Owa galaktyczna śmierć jest szalenie istotna, ponieważ dominuje ewolucję galaktyczną ostatnich 10 miliardów lat, kształtując rozkład i jasność materii w otaczającym nas Wszechświecie. Jest też niezwykle zagadkowa, a jej złożony charakter spędza sen z oczu naukowcom z całego świata już od przeszło dwóch dekad. W tej krótkiej, acz pełnej astronomicznych emocji prelekcji porozmawiamy o tym jak można powstrzymać galaktyki przed formowaniem nowych gwiazd, dlaczego Wszechświat tak zawzięcie stawia opór grawitacji oraz co mają z tym wspólnego supermasywne czarne dziury czające się w aktywnych jądrach galaktycznych." [Joanna Piotrowska]
 
Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.