joomla templates top joomla templates template joomla

W przeddzień rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego na dziedzińcu Ratusza obędzie się koncert patriotyczny. 1 sierpnia uroczyste obchody pod pomnikiem gen. "Bora" Komorowskiego

info: Urząd Miasta, Grudziądz; fot video: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Co w Grudziądzu

31 lipca, podobnie jak w ubiegłym roku, w przeddzień rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego w Grudziądzu odbędą się uroczyste obchody. Przyjmą one formę inscenizacji. O godzinie 17 spotkamy się na dziedzińcu Ratusza Miejskiego. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Grudziądza.
 
 
Aby przybliżyć życie codzienne mieszkańców stolicy w przededniu wybuchu powstania, dziedziniec miejskiego ratusza przeistoczy się w podwórze warszawskiej kamienicy. W trakcie wydarzenia twórcy projektu zaprezentują tam wystawę poświęconą udziałowi kobiet i dziewcząt w Powstaniu Warszawskim.
 
 
Przewidziano wiele aktywności, m.in. punkt szpitalny z nauką podstawowych czynności sanitariuszek, koncert piosenek okresu międzywojennego a także gry i konkursy dla dzieci i młodzieży. Będzie również możliwość napisania kartki z "Życzeniami do Powstańca" oraz wykonania na miejscu powstańczych opasek – ten element obchodów cieszył się w ubiegłym roku olbrzymim zainteresowaniem. „Gazik” i motocykl z ww. okresu oraz „garkuchnia” z grochówką to kolejne atrakcje.
 
 
 
Dzieci, młodzież i ich opiekunowie wkraczając na warszawskie podwórko ’44 będą przekraczać punkt kontrolny Żołnierzy AK. Wydarzenie rozpocznie się w symbolicznej godzinie „W” , czyli o 17.00 i zakończy je polowa Msza Święta o godzinie 19.00. 
 
1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego odbędzie się uroczystość z ceremoniałem wojskowym.