joomla templates top joomla templates template joomla

Jubileuszowy tom „Kalendarza Grudziądzkiego” już dostępny. Druk jubileuszowego zbioru monografii i publikacji popularno-naukowych o naszym mieście został wsparty finansowo przez gminę-miasto Grudziądz

info: UM/Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz kulturalne

 
Grudziądzkie Towarzystwo Kultury wydało właśnie XXV tom „Kalendarza Grudziądzkiego”. Druk jubileuszowego zbioru monografii i publikacji popularno-naukowych o naszym mieście został wsparty finansowo przez gminę-miasto Grudziądz.
 
W jubileuszowej edycji Kalendarza znajdziemy informacje o 2 ważnych wydarzeniach sprzed 100 lat: wizycie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w naszym mieście oraz o otwarciu polskiego teatru w Grudziądzu. W Kalendarzu przeczytamy również o udziale żołnierzy pruskiego garnizonu Grudziądz w tłumieniu powstania bokserów w Chinach, monetach z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, nieznanej przeszłości dzieła rogowego na Górze Garnizonowej.
 
 
Dla poszukujących informacji o znanych i zasłużonych grudziądzanach umieszczono notki biograficzne dotyczące Michała Olkowskiego współtwórcy dziennika „Goniec Nadwiślański” i lotnika kpt. Floriana Laskowskiego.

Publikacja zawiera również wspominki księżnej Tatiany Haak – wdowie po absolwencie grudziądzkiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii, Henryka Polaszka – pasjonata kwiatów, międzynarodowej sławy hodowcy irysów oraz Romana Wardzińskiego – działacza społecznego, wieloletniego prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej, przewodniczącego Rady Miejskiej i prezesa Aeroklubu Grudziądzkiego.

W wydawnictwie znajdziemy również przedruki z kronik kryminalnych gazet w Polsce i Europie dotyczące tragicznych zdarzeń w naszym mieście i okolicy z 1927 r.
Ponad 250-stronicowa publikacja zawiera stałe pozycje: kalendarium grudziądzkie, notki o patronach ulic oraz kalendarz imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych przewidzianych do organizacji na 2021 r.
 
Jubileuszowe wydanie „Kalendarza Grudziądzkiego” zostało wsparte dotacją gminy-miasta Grudziądza.