joomla templates top joomla templates template joomla

Ks. Adam Boniecki i Ojciec Leon Knabit OSB otrzymali Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba. Z powodu pandemii uroczystości została odwołana

info: UM/Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz kulturalne

 
Ks. Adam Boniecki i Ojciec Leon Knabit OSB otrzymali z rąk Wiceprezydenta Szymona Gurbina, Przewodniczącego Kapituły Wojciecha Cetkowskiego oraz Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Ewy Niewiadomskiej-Roman Ogólnopolską Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba. 
 
Z powodu pandemii zaplanowana w naszym mieście uroczystość wręczenia nagrody została odwołana. Ks. Adam Boniecki odebrał ją w redakcji Tygodnika Powszechnego w Krakowie, natomiast Ojciec Leon Knabit OSB w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.
 
 
- Ta nagroda wiąże Grudziądz z wielką, ogólnopolską kulturą i z najwybitniejszymi przedstawicielami tej kultury. Zarówno ks. Adam Boniecki jak i Ojciec Leon Knabit są postaciami wyjątkowymi. Ks. Adam Boniecki jest gwarantem tego że spuścizna Jerzego Turowicza nadal żyje. Ten wyjątkowy sposób patrzenia na wiarę i kościół, na zaangażowanie intelektu w życie duchowe spowodował, że zdecydowaliśmy się przyznać mu nagrodę. Z kolei Ojciec Leon Knabit to przedstawiciel wiary takiej bardzo pogodnej, wiary uśmiechniętej, ale jednocześnie wiary mądrej. Obie te osoby niejako mobilizują nas do tego, aby w wiarę i duchowość wpleść silne zaangażowanie intelektu – mówił w trakcie wręczenia wiceprezydent Szymon Gurbin.
 
W dalszej części swojej wypowiedzi wiceprezydent wyraził wdzięczność za pobudzanie do myślenia o wierze oraz inspirowanie do intelektualnej dysputy o kondycji człowieka w dzisiejszych czasach. Podkreślił, że wręczenie tej nagrody ks. Adamowi Bonieckiemu w tym roku nie jest przypadkowe, bo obchodzi on sześćdziesięciolecie kapłaństwa, które miało swój początek w parafii grudziądzkiej. 
 
 
– Dziękuję za przyznanie tej nagrody. To niebywałe. Ta nagroda jest bardzo bliska mojemu sercu, bo Grudziądz pozostanie zawsze, już do końca życia, taką pierwszą miłością księżowską i początkiem nowego etapu życia, który trwa do te pory. Janusz Pasierb to był dla mnie ktoś naprawdę bardzo bliski. Człowiek obdarowany talentami niebywałymi. Był księdzem, był historykiem sztuki, był poetą. Był uroczym człowiekiem, który budował wokół siebie wielką grupę przyjaciół – mówił ks. Adam Boniecki.  
 
– Ta nagroda jest dla mnie wielką radością, bo według mojej filozofii życiowej można za wyrazy uznania zadzierać nosa, być pysznym, każdy trochę próżności ma. Mogę się zwyczajnie cieszyć, że postępowanie moje, zarówno to co wypracowałem jako mnich, jak i to co robię za pozwoleniem przełożonych na zewnątrz, ma pozytywny oddźwięk – mówił w trakcie spotkania Ojciec Leon Knabit OSB. 
 
 
Działalność publiczna i publicystyczna tegorocznych laureatów wywarła i ciągle wywiera ogromny wpływ na postawy i zachowania Polaków. Kapituła siedmioosobowym doceniła księdza jako publicystę, autora książek oraz wieloletniego redaktora „Tygodnika Powszechnego” i kontynuatora spuścizny Jerzego Turowicza. Dodatkowo wyróżnienie przypada na 60-lecie kapłaństwa Adama Bonieckiego, który swoją drogę rozpoczynał w parafii Księży Marianów w Grudziądzu. Natomiast ojciec Leon Knabit został wyróżniony m.in. za zaangażowanie w różnorodne działania duszpasterskie, skutecznie trafiające do wielu sfer społeczeństwa oraz nowoczesny, multimedialny sposób ich przekazu. 
 
W Kapitule zasiadło siedem osób, w składzie: prezydent Maciej Glamowski, wiceprezydent Szymon Gurbin, przewodniczący Klubu Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu Wojciech Cetkowski, ks. Kanonik Dariusz Kunicki, inicjator nagrody Marian Sołobodowski, Dyrektor Muzeum im. ks. W. Łęgi Wioletta Pacuszka oraz emerytowany, starszy kustosz Muzeum Jadwiga Drozdowska.
 
Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, spotkanie laureatów z mieszkańcami zostało przeniesione na wiosnę przyszłego roku.