joomla templates top joomla templates template joomla

Po raz pierwszy zabrakło dzieci i młodzieży! XIX Rajd pieszy „Chrońmy Przyrodę”

Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz kulturalne

Po raz 19. grudziądzcy turyści-piechurzy mieli okazję wziąć udział w 21-kilometrowym rajdzie zorganizowanym przez  Międzyszkolne Koło Turystyczne PTTK „Zawrat” oraz Oddział PTTK w Grudziądzu. 
 
 
Jak przyznali uczestnicy rajdu – była to świetna okazja do czynnego wypoczynku  w trakcie wędrówki po terenie nowo utworzonego  Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe. W Zakurzewie „zaliczyli” ujście Osy do Wisły, zdobyli także najwyższy szczyt Gór Łosiowych wysokości 88 m npm. z pięknym punktem widokowym, a w trakcie dalszej wędrówki zwiedzili pomnik przyrody nisza źródliskowa w Mokrem. 
 
 
Przejście z Zakurzewa do Dusocina wiodło nowym, żółtym szlakiem (otwartym we wrześniu ubr. przed decyzją o utworzeniu Parku Krajobrazowego „Góry Łosiowe”). 
 
 
W szkole-jubilatce (250-lecie Szkoły Podstawowej im. dr. Ludwika Rydygiera) w Dusocinie nieliczną grupę turystów (łącznie 14 osób) powitał dyrektor szkoły pan Jarosław Durszewicz. Kuchnia szkolna ugościła swych gości wspaniałym żurkiem z kiełbasą i jajkiem oraz herbatą.
 
 
Na turystów oczekiwał spory kocioł żurku – niestety, w rajdzie wzięli udział wyłącznie dorośli turyści (Klub „Patyczaki”, klub „Klimek” oraz koło „Zawrat”), po raz pierwszy na rajdzie nie było dzieci i młodzieży. Radna Rady Miejskiej Grudziądza – pani Edyta Ogonowska wyjaśniła, że w szkołach trwa strajk nauczycieli i nikt z nauczycieli nie zdecyduje się w tym czasie na opiekę z uczniami, bo wymaga to wypełnienia karty wycieczki i zgody dyrekcji szkoły. Radna Ogonowska wzięła udział w rajdzie jako prezes Klubu PTTK Nordic Walking „Patyczaki” wraz z dorosłymi członkami tegoż klubu. 
 
 
Na zakończenie rajdu w Dusocinie komandor rajdu Henryk Michał Pasik oraz kierownik  trasy Jan Kamiński wręczyli nagrody uczestnikom konkursu rajdowego n/t obszarów chronionych w Polsce i regulaminu odznaki „Turysta-Przyrodnik”. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Grudziądzu. 
 
 
 
Sponsorem transportu autokarowego  z Dusocina do Grudziądza był Terenowy Zespół Usług Projektowych Jan Golczyk. Kierownictwo rajdu wyraża podziękowanie sponsorom i Dyrekcji Szkoły za nagrody, transport i posiłek turystyczny w gościnnych progach Szkoły im. Ludwika Rydygiera.