joomla templates top joomla templates template joomla

Rodzinny Festyn „Drób nad Wisłą” przy Flisaku w najbliższą sobotę. Grillowanie, pokazy sportowe, konkursy z nagrodami i degustacja mięsa drobiowego. Na scenie Wajdy wystąpi gdański zespół „Retro Voice”

info: UM, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz kulturalne

Podczas dzisiejszej konferencji przedstawiono program i ideę sobotniego wydarzenia nad Wisłą. 5 października od godziny 11:00 przy Flisaku na Błoniach Nadwiślańskich odbędzie się Rodzinny Festyn „Drób nad Wisłą”. W programie grillowanie, pokazy sportowe, konkursy z nagrodami i degustacja mięsa drobiowego. Na scenie Wajdy wystąpi gdański zespół „Retro Voice”. 
 
 
W sobotę dla mieszkańców Grudziądza przygotowano liczne atrakcje związane z tematyką drobiową. Na uczestników czekać będzie stanowisko kulinarne, które przygotuje potrawy z grillowanego kurczaka. Swoje regionalne smakołyki zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich oraz uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Grudziądza. Młodzież wykona także flisacki kociołek.
 
 
„Filsacy posiadali swoją potrawę, filsacki kociołek. Taki flisacki, drobiowy kociołek chcemy w czasie wydarzenia odtworzyć i częstować nim zgromadzonych uczestników.” – tłumaczy Pomorski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Aldona Łoś.
 
Uczestnicy Festynu będą mieli także możliwość wiosłowania „na sucho” wraz z Klubem Wioślarskim Wisła z Grudziądza. Dla najmłodszych przygotowano namiot z zabawami i konkursami. Organizatorzy przybliżą również historię flisaków i ich życia codziennego na Wiśle. 
 
 
„Imprezy w innych miastach spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, w związku z czym postanowiliśmy takie wydarzenie zorganizować także w pięknym Grudziądzu. To właśnie Grudziądz był przez wieki jednym z głównych przystanków flisaków, którzy przewozili i jedli głównie drób.” – mówi Pani Aldona Łoś.
 
Festyn ma na celu zwiększenie poziomu konsumpcji drobiu na rynku krajowym. Organizatorzy pragną także podnieść świadomość młodego pokolenia na temat walorów zdrowotnych i smakowych mięsa drobiowego. 
 
 
 
Wydarzenie zorganizowano w ramach zadania „Potrawy drobiowe nad Wisłą”. Wstęp i atrakcje przygotowane podczas Festynu są całkowicie bezpłatne. 
 
Festyn organizuje Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu we współpracy z Wydziałem Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Patronat honorowy objął Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.