joomla templates top joomla templates template joomla

XVI Rajd pieszy "Szlakiem zamków pomorskich"

włącz . Opublikowano w Grudziądz kulturalne

Po raz 16-ty odbył się rajd „Szlakiem zamków pomorskich” zorganizowany przez Międzyszkolne Koło Turystyczne „Zawrat” i Komisję Krajoznawczą i Ochrony Przyrody Oddziału PTTK w Grudziądzu.

W 20-kilometrowym, deszczowym rajdzie udział wzięło 86 piechurów, w tym 9 drużyn szkolnych i 7 turystów indywidualnych.

Trasa tegorocznego rajdu wiodła od stacji PKP Rogóźno Pomorskie do ruin zamku krzyżackiego w Rogóźnie-Zamku, następnie przez Dąbrówkę Królewską i Grabowiec do nieczynnego dworca Grudziądz-Owczarki.

Na co dzień niedostępne ruiny zamku w Rogóźnie zostały częściowo udostępnione przez właściciela warowni; niestety wejście z przedzamcza zewnętrznego na dziedziniec i wieżę bramną okazało się niemożliwe z powodu zarwania mostu nad fosą zamkową. Tak więc zamiast zwiedzania ruin zamku i wejścia na 7-kondygnacyjną wieżę, turyści zachwycali się tylko z oddali widokiem piękna przyrody rezerwatu „Rogóźno Zamek” z drzewami otulającymi wieżyczki w ciągu murów obronnych.

W pobliżu stawu zamkowego wszyscy spożyli rajdową grochówkę z podwójną kiełbasą, zaserwowaną przez grudziądzki „Caritas”. Przewodnik kujawsko-pomorski Marta Pasik przeprowadziła rajdowy konkurs wiedzy n/t znajomości zamków Pomorza Nadwiślańskiego.

Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez Starostwo Powiatu Grudziądzkiego nagrody książkowe „Budowle gotyckie powiatu grudziądzkiego” – jest to nowa pozycja wydana przez Starostwo Powiatowe w Grudziądzu.

Pierwsze miejsca w konkursie w poszcze- gólnych kategoriach wiekowych zajęły drużyny szkolne: SP-15 (Marta Kicza & Amelia Mroczka), Gimnazjum nr 1 (Weronika Krzysiak & Kinga Tomasik) oraz ZSGH (Jagoda Niemczyk & Paweł Kacała).