joomla templates top joomla templates template joomla

Prawdziwy cud! W styczniu Grudziądz był 462 wśród najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce, a w lipcu znalazł się na 85. Jak to możliwe?

włącz . Opublikowano w Grudziądz powiatowe

 
Jeszcze w styczniu Grudziądz był na 462 pozycji wśród najbogatszych i najbiedniejszych gminy w Polsce, a w lipcu tego roku znalazł się na 85 pozycji spośród 2478 gmin sklasyfikowanych w zestawieniu dotyczącym łącznej sumy dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak jest możliwy tak nagły skok? 
 
Z raportu opublikowanego w serwisie samorządowym Polskiej Agencji Prasowej opartego o dane GUS za 2016 r. wynika, że najbogatszą gminą w Polsce jest obecnie Kleszczów w województwie łódzkim, gdzie odnotowano dochód na 1 mieszkańca w wysokości 47 709 zł. 
 
 
 
Co ciekawe Grudziądz uplasował się na 85. miejscu z dochodem rzędu 
 
- 5544,43 zł w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
 
Ciekawostką jest to, że jeszcze w styczniu był na 462 pozycji i faktycznie nadal jest na odelgłej pozycji, jeżeli brać pod uwagę wskaźnik Ministerstwa Finansów prezentujący dochodód podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin tzw. wskaźniki G, nic się tutaj nie zmieniło. 
 
Z czego więc wyniak różnica? W zestawieniu GUS wzięto pod uwagę zarówno dochody własne takie jak wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT oraz subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne. Z tego powodu kwota na mieszkańca jest sporo wyższa bo zawiera również dochody nie wynikajace z kwestii podatkowych, a także subwencję wyrównaczą, którą ze wzglęu na pozycję w 4 setce Grudziądz otrzymuje odpowiednio wiekszą w celu wyrównania dochodów. 
 
Subwencja wyrównawcza będąca częścią subwencji ogólnej dzieli się na subwencję podstawową i subwencję uzupełniającą a ich zadaniem jest wyrównanie i podniesienie dochodów gminnych, które mają niskie dochody podatkowe na jednego mieszkańca. Tak więc im niższy wskaźnik G - im gmina biedniejsza - tym wyższa subwencja i wyższe dofinansowanie na 1 mieszkańca powiatu. Subwencję wyrównawczą otrzymują te powiaty, które charakteryzują dochody poniżej średniej krajowej.
 
Wpływ na pozycję Grudziądza mają też wspomniane wcześniej czynniki takie jak wpływ środków unijnych czy dotacje.
 
Równolegle w omawianym rankingu Gmina Grudziądz wiejska znalazła sie na 522 pozycji w omawianym rankingu z dochodem 4030 zł na mieszkańca. Dla przykładu Toruń uplasował się na 169 pozycji z dochodem na mieszkańca 5028 zł, a Bydgoszcz na 171 pozycji rankingu z dochodem 5019 zł na jednego mieszkańca. 
 
Z okolicznych miejscowości Grudziądz wyprzedziła Gmina Radzyń Chełmiński, która znalazła się na 65 pozycji z dochodem 5771 zł na mieszkańca.