joomla templates top joomla templates template joomla

Szpital może „pomarzyć” o tanich kredytach, oddłużeniu, czy innej pomocy? Osoby odpowiedzialne za obecną sytuację nie dostaną "złotówki"?

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz powiatowe

 
“Grudziądz jest już właściwie bankrutem. Ile pieniędzy byśmy nie dosypali władza nie potrafiłaby ich wykorzystać" – tak na konferencji prasowej podsumowała sytuację miasta i szpitala podsekretarz stanu w obecnym rządzie Marzenna Drab, w podobnym tonie wypowiadali się inni posłowie partii rządzącej, którzy przyjechali do Grudziądza.
 
Zdaniem obecnie rządzących, co radni, posłowie Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie już wczesniej podkreślali, władze Szpitala i władze Grudziądza są winne obecnej zapaści finansowej tej placówki.
 
 
 
Ze słów jakie padły na ostatniej konferencji prasowej można wnioskować, że nie ma szans na to, aby w obecnej sytuacji szpital był w stanie pozyskać kredyty, czy innego typu dofinansowanie oparte chociażby na niskooprocentowanym kredycie z BGK, który zdaniem wiceprezydenta Marka Sikory „zbliża się” w miarę toczących się już od lat rozmów - których nie widać końca, a które najwyraźniej nie bez powodu oddalają się w czasie.  
 
Szpitalowi w zakresie wykonywania swoich celów nic nie grozi, jednak najwyraźniej obecna władza nie chce „dorzucać” pieniędzy, którymi dysponować będą te same osoby, które doprowadziły do obecnej sytuacji, a które są nadal odpowiedzialne ze strony Grudziądza za „oddłużanie”. 
 
Grudziądzki szpital jest w wyjątkowej sytuacji, ponieważ to najbardziej zadłużony szpital samorządowy w Polsce, z kontraktem, który zmniejsza się, a dodatkowo z rosnącą konkurencją 
 
 
- przypomnijmy w Toruniu powstaje nowy szpital, finansowany ze środków wojewódzkich, a torunianie i mieszkańcy okolic Torunia to - tu uwaga!! - około 10 do 20% osób trafiających do Szpitala - 
 
Oczywiście nowa placówka w Toruniu wybudowana za 200 milionow złotych, która ruszy w pełni już w 2019 roku, podobnie jak wcześniej szpitale w Wąbrzeźnie czy Brodnicy odbierze Grudziądzowi kolejnych pacjentów i to nie tylko tych niezyskownych. 
 
 
 
Jak mówiła na konferencji prasowej podsekretarz stanu Marzenna Drab:
 
- „To, że szpital jest za duży do rzeczy pacjentów, którzy są obsługiwani to prawda, to że radni Platformy Obywatelskiej podnieśli rękę za tym, aby rozbudowywać szpital w Toruniu i ten szpital zabierze cześć tych co chcieli do tej pory leczyć się w Grudziądzu do Torunia”. 
 
a w związku z tym: 
 
- „Ile pieniędzy  byśmy nie dosypali ta władza nie potrafiłaby ich efektywnie wykorzystać i stąd należy poszukać takiego kandydata, który poradzi sobie z sytuacja w Grudziądzu”. 
 
Zdaniem Pani wiceminister każdy by był w stanie wybudować ogromny, nowoczesny szpital z kredytu, jej zdaniem: 
 
- „Szpital mamy najnowocześniejszy, chce się wszyscy w nim leczyć, natomiast z kredytu każdy potrafi taką rzecz zrobić. Natomiast sytuacja, do której doprowadzono poprzez szpital również miasto powoduje, że nie możemy powiedzieć, że jest wszystko w porządku w szpitalu” 
 
Wnioskować więc można, że zdaniem Marzenny Drab szpital jest zbyt duży? 
 
{media load=media,id=8311,width=640,align=center,display=inline}
 
Dzisiaj w Gazeta Pomorsk podała, że prezydent Grudziądza Robert Malinowski chce zatrudnić doradcę, który ma doradzać w restrukturyzacji szpitala, jednak w świetle faktów jej pomoc na niewiele może się zdać, ponieważ utrata pacjentów w najbliższych latach - na rzecz nowego szpitala w Toruniu - a także brak finansowania powoduje, że Szpital nie będzie miał możliwości pozyskania dodatkowych pieniędzy, z których by mógł spłacić kredyty, a koszty jego funkcjonowania nie spadną raczej zbyt radykalnie, a nawet mogą znacząco wzrosnąć chociażby w związku roszczeniami płacowymi pracowników np:  
 
- ratownicy medyczni stoją w kolejce po podwyżki.
 
Dodatkowo osoba z Torunia, w którym buduje się kolejny szpital, potencjalny - co wszyscy przyznają nawet dyrektor Marek Nowak - konkurent dla Grudziądza? Przypomnijmy, że tę decyzję podjął Marszałek razem z innymi przedstawicielami Platformy Obywatelskiej, która rządzi aktualnie województwem. 
 
Grudziądz nie miał tego szczęścia co Toruń, któremu Marszałek „zafunduje” lecznicę o ile CBA wcześniej nie zakwestionuje finansów województwa.
 
 
 

Komentarze  

0 # World 2017-06-23 13:32
Chcieliście to macie. Grudziadzanie to naiwny narod
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # irena 2017-06-22 13:45
Dobrze gada kobieta. Bankrutowi nie daje się pieniedzy tylko równa z ziemią i wprowadza nowe porządki. W Grudziądzu nic się nie dzieje!! Ludzie cieszą sie z jakiejś drogi gdzieś tam gdzie nikt nei jeździ, albo czegos takiego a w centrum ruina totalna brudno brzdko ulice tragiczne jedynie Rynek wygląda tyle o ile ale połowa budynków to tez ruina bo zanim zaczna remont jednego to już ten wyremontowany 30 lat temu się rozsypuje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # alex 2017-06-22 13:41
oj drabowa jakaś ty mądra kobieta jesteś .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować