joomla templates top joomla templates template joomla

Grudziądzki Szpital został zakwalifikowany do Powszechnego Systemu Zdrowotnego. Czy stałe finansowanie zapewni stabilność?

włącz . Opublikowano w Grudziądz powiatowe

 
Grudziądzki Szpital została zaliczona do sieci PSZ czyli do Podstawowych Szpitali Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Polsce. Dodatkowo przydzielenie do III grupy, czyli o najszerszym zakresie świadczeń daje gwarancję na stabilne finansowanie placówki i większości jej oddziałów. Nie wiadomo jednak jak duże będą to środki, prawdopodobnie jednak zniknie problem z finansowaniem chociażby nadlimitów, które jednak nie są jedynym i największym problemem, a tylko jednym z wielu. 
 
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu został zakwalifikowany do systemu PSZ - podstawowe szpitalne zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej - tzw. sieci szpitali.
 
 
 
Listę placówek, które będą miały zapewnione finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia od października br. ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem resortu rozwiązania zawarte w ustawie zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia opieki zdrowotnej. 
 
Wykaz będzie obowiązywał w terminie 1 października 2017 r. - 30 czerwca 2021 r. Podstawą finansowania placówek w sieci będzie ryczałt, którego wysokość zostanie wyliczona na podstawie liczby i struktury sprawozdawanych w poprzednim okresie świadczeń.
 
{media load=media,id=8319,width=640,align=center,display=inline}
 
- Z informacji, które posiadamy wynika, że w pierwszym okresie funkcjonowania sieci brane będą pod uwagę świadczenia wykonane przez nasz Szpital w 2015 r. Stawka zostanie wyliczona według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. W ciągu najbliższych tygodni powinniśmy poznać wysokość kontraktu dla naszej lecznicy. Zagwarantowanie finansowania na kolejne 4 lata z całą pewnością ustabilizowałoby sytuację naszej lecznicy, więc pozostaje nam teraz oczekiwać na informacje z Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi prezydent Robert Malinowski. 
 
Warto dodać, że wysokość ryczałtu będzie zależała od liczby i struktury świadczeń udzielonych i sprawozdanych przez świadczeniodawcę w poprzednich okresach. Z tej kwoty zostaną wyodrębnione środki na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, które ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniego dostępu do nich dostępu wymagają ustalenia odrębnego sposobu finansowania. Wykaz takich świadczeń zostanie określony w  rozporządzeniu Ministra Zdrowia.