joomla templates top joomla templates template joomla

To nasz sukces mówi Marek Nowak. Posłanka Iwona Michałek dodaje - nic podobnego, to ja zabiegałam w Ministerstwie o środki dla Grudziądza

włącz . Opublikowano w Grudziądz powiatowe

 
Odziały Ratunkowy, Poradnia Kardiologii Dziecięcej, Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyń grudziądzkiego Szpitala otrzymały dofinansowanie z Ministerstw Zdrowia na zakup sprzętu służącego ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców Grudziądza.  
 
W specjalnym komunikacie wystosowanym przez dyrekcję grudziądzkiego Szpitala, a także z wywiadzie jakiego udzielił dyrektor Marek Nowak dla serwisu szpitalnego, dowiadujemy się o solidnym wsparciu jaki udało się uzyskać Szpitalowi.
 
- aż 85% dofinansowania do inwestycji wartej 6 milionów złotych - 
 
 
 
Według Marka Nowaka Szpital spełnił kryteria merytoryczne programu i konkursu, w których aplikował o te środki i jest to: 
 
-  „Sukces naszej kadry, wszystkich pracowników. Cieszymy się i dziękujemy Ministerstwu Zdrowia. - mówi dyrektor Marek Nowak.
 
W aktualnej sytuacji finansowej grudziądzkiego Szpitala środki przekazane przez Ministerstwo Zdrowia cieszą i odciążają budżet szpitalny oraz Miasta, które prawdopodobnie inaczej by musiało w całości pokryć planowana inwestycję, bez której funkcjonowanie Oddziału Ratunkowego mogło by być bardzo utrudnione, ze względu na braki sprzętowe. 
 
Nieco inaczej sytuację jednak po zapoznaniu się z komunikatem Szpitala prezentuje posłanka Polski Razem Iwona Michałek, która informuje, że tak znaczne środki - sporo wyższe niż np.: w Toruniu - są zasługą jej działań, oraz cyklu spotkań w Ministerstwie, w tym 7 oficjalnych rozmów o sytuacji grudziądzkiej lecznicy. 
 
- „O dofinasowanie SOR-ów środkami z Ministerstwa Zdrowia ubiegało się ponad 90 szpitali. Pozytywnie oceniono 62 wnioski, w tym dla Grudziądza w znacznej wysokości” – informuje posłanka.
 
I dodaje, że: 
 
- „W sytuacji bankrutującej lecznicy i złej polityki finansowej dyrekcji Szpitala oraz władz miasta był to jedyny sposób, przeznaczenia pieniędzy na konkretny cel, tak aby nie zostały zjedzone przez ogromne kredyty, z których spłatą boryka się lecznica, a skorzystali na tym mieszkańcy Grudziądza. Oczywiście robię to dla mieszkańców a nie dla władz miasta, które doprowadziły miasto na skraj bankructwa”.
 
 
Jak mówi posłanka Iwona Michałek:
 
- „Spłata zaciągniętych długów przez Szpital w Grudziądzu leży w kompetencji miasta i Szpitala, ale Państwo chce pomóc mieszkańcom i podnieść poziom leczenia w SOR.
 
Z informacji płynącej z Ministerstwa Zdrowia od wiceministra Jakuba Banaszka - będącego doradcą Ministra Zdrowia – „od początku kadencji Pani Poseł Iwona Michałek w sprawie Szpitala w Grudziądzu była w Ministerstwie Zdrowia 7 razy. Zawsze szukała wsparcia dla szpitala w Grudziądzu pozostając w stałym kontakcie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i stąd dotacja na zakup sprzętu dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu o wartości aż 4 milionów 425 tysięcy złotych” - czytamy w komunikacie. 
 
Które oddziały ile zyskają? 
 
Z informacji Szpitala wynika, że do Poradni Kardiologicznej Dziecięcej trafi nowy echokardiograf wart ćwierć miliona złotych. Sala hybrydowa Oddziału Chirurgii Naczyń wzbogaci się o aparat ultrasonograficzny kosztujący ok. 230 tys. zł. Na Oddział Kardiochirurgiczny zakupiony zostanie respirator za ok. 130 tys. zł. 
 
Te urządzenia zostaną kupione z funduszy pozyskanych w ramach ministerialnego Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego.
 
Z kolei środki na nowy sprzęt na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i zostały przyznane szpitalowi w konkursie w ramach Działania 9.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w zakresie wsparcia istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych.
 
 
 
Wsparcie dla regionu z Ministerstwa Zdrowia wyniesie łącznie ponad 17 milionów złotych. 
 
W regionie dofinansowanie otrzymają cztery szpitale w tym Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Brodnicy i Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu.
 
To właśnie e placówki znalazły się na liście rankingowej projektów złożonych w konkursie w zakresie wsparcia istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk wstępnej intensywnej terapii, którą Ministerstwo Zdrowia opublikowało 17 października br. 
 
 
31 stycznia 2017 r. zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). Projekty obejmowały modernizację i doposażenie SOR oraz wsparcie stanowisk wstępnej intensywnej terapii, gdzie trafiają pacjenci w stanie zagrożenia życia. 
 
Obszary wsparcia dla których składano wnioski w konkursach to szpitalne oddziały ratunkowe – w ramach działania 9.1. 
 
- Wsparcie finansowe w okręgu toruńsko-włocławskiego wyniesie 17 086 793,50 -
 
Największe dofinansowanie otrzymał szpital we Włocławku w kwocie ponad 5 milionów złotych. Kolejne dwa Szpitale w Grudziądzu i Brodnicy otrzymały po ponad 4 miliony i Szpital w Toruniu 2,5 miliona złotych.