joomla templates top joomla templates template joomla

Wojsko przyczną potężnego huku? Słychać go było nawet w Świeciu, ale to nie była eksplozja. Wojsko już wcześniej "pozwalało sobie na więcej" . Odnotowano straty materialne

R.Ż/eSerwis.info; fot: Archiwum/x-news włącz . Opublikowano w Grudziądz powiatowe

Ogromny huk około 19 zaniepokoił mieszkańców Grudziądza i okolicznych miejscowości. Dźwięk o dużej silne słyszalny był po obydwu stronach wzdłuż Wisły. To nie była jednak najprawdopodobniej eksplozja, chociaż jego pochodzenie mogło mieć również charakter wojskowy.

Silny dźwięk jaki pojawił się około godziny 19 zaniepokoił mieszkańców Grudziądza i okolicznych miejscowości. Z informacji jakie napływają nie była to eksplozja, ale prawdopodobnie dźwięk pochodzenia lotniczego jaki powstaje podczas przelotu samolotu na niskim pułapie, a dokładniej samolotów naddźwiękowych, chociaż informacji nie udało się potwierdzić.

Nie tylko huk, ale również wstrząs towarzyszył temu zdarzeniu, a jego następstwem są również szkody materialne
 
- odnotowano pęknięcie szyb - 
 
To nie pierwsze tak nieodpowiedzialne zachowanie wojska - o ile zostanie to potwierdzone. Już wcześniej pomimo zamkniętej przestrzeni powietrznej nad Grudziądzem dochodziło do incydentów, w których brały udział wojskowe samoloty w tym transportowe, regularnie naruszające co pewien czas przestrzeń powietrzną nad Grudziądzem. Niestety wojska przepisy lotnictwa cywilne nie obowiązują w pełni, tak jak pilotów cywilnych i przynajmniej teoretycznie takie loty mogą się odbywać. Ich nasilenie ma miejsce szczególnie podczas ćwiczeń, czy transportów wojskowych. Pisaliśmy w tej sprawie do dowództwa. 
 
- Wielokrotnie MON zapewniał, że zwróci uwagę na to, aby wojskowe maszyny nie naruszały przestrzeni powietrznej -
 
Nie jest jednak znana dokładna przyczyna huku. Miał on prawdopodobnie związek właśnie z przelotem samolotów, nie wiadomo jednak jaka by mogła być przyczyna tak niskiego pułapu? Sprawa jest wyjaśniana