joomla templates top joomla templates template joomla

Sąd stwierdził, że zakaz wydany przez prezydenta Grudziądza na przejazd ciągnikami przez miasto był nieuzasadniony

włącz . Opublikowano w Grudziądz powiatowe

 
Marek Duszyński działacz związku zawodowego "Samoobrona", któremu zarzucano bezprawne zajmowanie pasa ruchu przez ciągnik we wsi Kłódka został uniewinniony przez sąd. 
 
Według sądu przedstawiony zarzut z art. 52 kodeksu wykroczeń o brzemieniu  "Kto bezprawnie zajmuje lub wzbrania się opuścić miejsce, którym inna osoba lub organizacja prawnie rozporządza jako zwołujący lub przewodniczący zgromadzenia, podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny"  - był bezzasadny. 
 
Kolumna ciągników jaka miła przejechać ulicami Grudziądza w ramach rolniczego protestu w lutym zeszłego roku, nie została wpuszczona do Grudziądza ponieważ prezydent Miasta nie wydał zgody na wjazd.
 
W związku z tym kolumna aut musiała się zatrzymać na kilka godzin przy wjeździe do miasta - w Kłódce. Po kilku godzinach jednak kolumna samochodów odjechała - wczesniej składając petycję w Starostwie i Urzędzie Miejskim.  
 
 
 
Co ciekawsze  w wyroku - sędzia Sądu Rejonowego w Grudziądzu Piotr Gensikowski orzekł w ustnym uzasadnieniu, że:
 
- „zakaz wydany przez prezydenta Grudziądza w tej sprawie był nieuzasadniony”.
 
Miasto argumentowało wtedy, że ciągniki do miasta nie mogą być wpuszczone, ponieważ może to  stawarzać zagrożenie dla uczestników ruchu - mimo tego, że takie akcje miały miejsce wcześniej, a pojazdy przejechały bezproblemowo przez miasto.
 
Ratusz podparł się w swojej decyzji różnymi opiniami, które miały argumentować decyzje prezydenta Grudziądza. 
 
W ten sposób protest  w 2015 roku zablokowano, odmawiając prawa do wyrażania związkowi "Samoobrona"  swojego niezadowolenia - w tej formie.
 
Wydany wyrok nie jest prawomocny, jednak może mieć duże znaczenie dla tegorocznych protestów – jeżeli takie się odbędą. 
 
Zdjęcia z tego protestu w 2015 roku:
 
 
Poniżej materiał z tego protestu: 
 
{media load=media,id=1795,width=640,align=center,display=inline}