joomla templates top joomla templates template joomla

Śmieci na osiedlach

Press egrudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Śmieci na każdym niemal osiedlu w wielu miejscach Grudziądza, czasami wręcz przesypujące się przez drzwiczki śmietników. Kto za to odpowaida? Nagminnie wysypujące się śmieci na każdym osiedlu to norma, do której często już przywykli mieszkańcy płacący przecież za wywóz śmieci.


Dlaczego tak się dzieje, że człowiek ma wątpliwości w wierze?

Maria Szczęsna włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Wątpliwości w wierze pojawiają się często. Towarzyszą człowiekowi od jego rozwoju. Pojawiają się z różnych przyczyn. Człowiek dojrzewają rozwija się, poznaje świat i prawa nim rządzące. Zauważa jednocześnie, że jego wiara nie parafii ich dokładnie wyjaśnić. Do szczegółowego napięcia dochodzi, gdy odkrywa, że nauka, gazety, telewizja i koleżeństwo mówią inaczej niż religia. Wtedy to przejmuje autorytet nauki, gazety.

Wspomnienie o zamku krzyżackim w Grudziądzu.

Maria Szczęsna włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Grudziądz to miasto położone na prawym brzegu Wisły. To położenie sprawiło, że od najdawniejszych czasów miasto stanowiło warownię. Najstarsza wzmianka o tym grodzie pochodzi z dokumentu Bolesława Śmiałego datowanego na 11 kwietnia 1065 roku. Od 1075 roku Grudziądz należał do Diecezji Płockiej.

Tereny zielone Grudziądza – powierzchnia

Press egrudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Na podstawie danych z 2003 roku lasy i grunty leśne zajmują powierzchnię 1124 ha, co stanowi 19,14 % powierzchni Grudziądza. Las Komunalny, pozostający w gestii Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, stanowi największy zwarty obszar leśny na terenie miasta o powierzchni 717,84 ha. Lasy państwowe zajmują powierzchnię 220 ha, a prywatne – 92 ha.

Rondo prawie bez usterek

grudziadz.pl ; Biuro Prasowe włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Firma Strabag do 5 sierpnia ma czas na usunięcie wszystkich usterek stwierdzonych podczas odbioru robót na rondzie u zbiegu ulic: Poniatowskiego, Paderewskiego i Legionów. Pieniądze za ostatnie prace wpłyną na konto wykonawcy dopiero po dokonaniu ostatecznego odbioru. - Do września poczekamy jedynie z odbiorem zieleni i nieco więcej czasu damy firmie na namalowanie znaków poziomych, a pozostałe usterki muszą być bezwzględnie usunięte do 5 sierpnia – powiedział wiceprezydent Marek Sikora, który wybrał się dziś na rondo w Tarpnie, by ocenić postęp prac.

Grudziądz trzeci wśród miast na prawach powiatu

UMG : Biuro Prasowe włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Są już znane ogólnopolskie wyniki rankingu Gazety Prawnej Europejska Gmina – Europejskie Miasto. Grudziądz znalazł się w nim na 9. miejscu w kraju, a na 3. wśród miast na prawach powiatu. Podczas uroczystej gali wczoraj w hotelu Polonia w Warszawie gratulacje i dyplom z rąk Minister Rozwoju Regionalnego oraz zastępcy redaktora naczelnego Gazety Prawnej odebrała w imieniu samorządu Grudziądza wiceprezydent Mariola Sokołowska.

 

Klienci mBanku w niebezpieczeństwie?

korespondent włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Część klientów mBanku starająca zalogować się na swoje konto może zobaczyć po wpisaniu ID i hasła dziwaczny komunikat:"Podaj 5 nieużywanych haseł jednorazowych z aktywnej listy w formacie".

Grudziądzka twierdza Cytadela.

Maria Szczęsna włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Grudziądzka twierdza Cytadela. Na północ od miasta w odległości 1,5 km na płaskowyżu wznoszącym się 60 m. n. p. m. otoczona od północy i wschodu wodami dopływu Wisły-Osy, od południa wodami Trynki, w bezpośrednim sąsiedztwie skarpy wiślanej, usytuowana została Twierdza Grudziądzka. Miejsce to po osobistej lustracji Grudziądza 5 wybrał Fryderyk I nakazując przystąpienie do budowy Grudziądzkiej Cytadeli.

„Szlakiem Piastowskim”

Maria Szczęsna włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Wczesnym rankiem 20 czerwca 2007 mieszkańcy bursy Szkolnej Caritas w Grudziądzu wraz z dyrektorem bursy ks. Dariuszem Kunickim i ks. Wojciechem Pyrzewskim wolontariuszem i wychowawcami wyruszyli autokarem na szlak Piastowski. Tradycyjnie była to już 2 taka wspólna wycieczka. Trasa wiodła przez Mogilno, Gniezno i Strzelno. Pierwszym miejscem postoju było Mogilno- parafia św. Jana Apostoła- klasztor mogileński.

Czekamy na opinie o nowych rozkładach

Biuro Prasowe M.G. włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Nowe rozkłady miejskich autobusów i tramwajów od początku wywołują wiele skrajnych emocji – entuzjazm u tych, którym odpowiada, że autobusy czy tramwaje jeżdżą częściej, i niezadowolenie u innych, którzy woleliby, żeby wszystko było „jak dawniej”. - To naturalne, że do ratusza dzwonią przede wszystkim ci, którym się coś nie podoba, ale mamy również inne telefony, z podziękowaniami albo od osób, które generalnie są zadowolone, a proszą o drobne przesunięcie jednego czy drugiego kursu – mówi kierownik Referatu Transportu Teresa Kleczewska.

Atrakcyjne praktyki za unijne pieniądze

UMG włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

W ramach unijnego programu FRSE  „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci Zespół Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych  złożył w lutym 2008 r. projekt staży pt. „Podniesienie kwalifikacji młodych hotelarzy oraz kelnerów szansą na rynku pracy UE”. Zgodnie z ogłoszonymi przez Narodową Agencję Programu Leonardo da Vinci wynikami konkursu projektów wymian i staży, projekt został zatwierdzony do realizacji. Dofinansowanie działań planowanych w projekcie wynosi 85 874 Euro.

W trosce o inwestora

UMG : Rzecznik Prezydenta Grudziądza włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Wkrótce obszar specjalnych stref ekonomicznych powiększy się o kolejne setki hektarów. O inwestorów trzeba teraz zabiegać. Mamy świetnie przygotowane tereny pod przemysł, dozbrajamy je i budujemy drogi, aby łatwiej było do nich dojechaż - ale to nie wystarczy. Do potencjalnego inwestora trzeba jeszcze dotrzeć z informacją, że Grudziądz posiada takie tereny, pokazać mu, gdzie ten Grudziądz jest i przekonać, że warto się tam wybrać.

Dziwne praktyki roznosiciela ulotek

korespondent włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Saturn - prawdopodobnie jakiś sklep, który albo samodzielni, albo za pośrednictwem przedstawiciela zajmuje się dystrybucją własnych ulotek sprawdza ludziom w skrzynkach, jakiego typu korespondencje mają.