joomla templates top joomla templates template joomla

Grudziądzka twierdza Cytadela.

Maria Szczęsna włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Grudziądzka twierdza Cytadela. Na północ od miasta w odległości 1,5 km na płaskowyżu wznoszącym się 60 m. n. p. m. otoczona od północy i wschodu wodami dopływu Wisły-Osy, od południa wodami Trynki, w bezpośrednim sąsiedztwie skarpy wiślanej, usytuowana została Twierdza Grudziądzka. Miejsce to po osobistej lustracji Grudziądza 5 wybrał Fryderyk I nakazując przystąpienie do budowy Grudziądzkiej Cytadeli.

Wspomnienie o zamku krzyżackim w Grudziądzu.

Maria Szczęsna włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Grudziądz to miasto położone na prawym brzegu Wisły. To położenie sprawiło, że od najdawniejszych czasów miasto stanowiło warownię. Najstarsza wzmianka o tym grodzie pochodzi z dokumentu Bolesława Śmiałego datowanego na 11 kwietnia 1065 roku. Od 1075 roku Grudziądz należał do Diecezji Płockiej.

Tereny zielone Grudziądza – powierzchnia

Press egrudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Na podstawie danych z 2003 roku lasy i grunty leśne zajmują powierzchnię 1124 ha, co stanowi 19,14 % powierzchni Grudziądza. Las Komunalny, pozostający w gestii Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, stanowi największy zwarty obszar leśny na terenie miasta o powierzchni 717,84 ha. Lasy państwowe zajmują powierzchnię 220 ha, a prywatne – 92 ha.

Rondo prawie bez usterek

grudziadz.pl ; Biuro Prasowe włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Firma Strabag do 5 sierpnia ma czas na usunięcie wszystkich usterek stwierdzonych podczas odbioru robót na rondzie u zbiegu ulic: Poniatowskiego, Paderewskiego i Legionów. Pieniądze za ostatnie prace wpłyną na konto wykonawcy dopiero po dokonaniu ostatecznego odbioru. - Do września poczekamy jedynie z odbiorem zieleni i nieco więcej czasu damy firmie na namalowanie znaków poziomych, a pozostałe usterki muszą być bezwzględnie usunięte do 5 sierpnia – powiedział wiceprezydent Marek Sikora, który wybrał się dziś na rondo w Tarpnie, by ocenić postęp prac.

Grudziądz trzeci wśród miast na prawach powiatu

UMG : Biuro Prasowe włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Są już znane ogólnopolskie wyniki rankingu Gazety Prawnej Europejska Gmina – Europejskie Miasto. Grudziądz znalazł się w nim na 9. miejscu w kraju, a na 3. wśród miast na prawach powiatu. Podczas uroczystej gali wczoraj w hotelu Polonia w Warszawie gratulacje i dyplom z rąk Minister Rozwoju Regionalnego oraz zastępcy redaktora naczelnego Gazety Prawnej odebrała w imieniu samorządu Grudziądza wiceprezydent Mariola Sokołowska.

 

Klienci mBanku w niebezpieczeństwie?

korespondent włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Część klientów mBanku starająca zalogować się na swoje konto może zobaczyć po wpisaniu ID i hasła dziwaczny komunikat:"Podaj 5 nieużywanych haseł jednorazowych z aktywnej listy w formacie".

Co dajesz dziecku do jedzenia?

włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

ImageKupując jedzenie dla dzieci ma ono oznaczenia, co do wieku, który dziecko musi posiadać,

„Szlakiem Piastowskim”

Maria Szczęsna włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Wczesnym rankiem 20 czerwca 2007 mieszkańcy bursy Szkolnej Caritas w Grudziądzu wraz z dyrektorem bursy ks. Dariuszem Kunickim i ks. Wojciechem Pyrzewskim wolontariuszem i wychowawcami wyruszyli autokarem na szlak Piastowski. Tradycyjnie była to już 2 taka wspólna wycieczka. Trasa wiodła przez Mogilno, Gniezno i Strzelno. Pierwszym miejscem postoju było Mogilno- parafia św. Jana Apostoła- klasztor mogileński.

Czekamy na opinie o nowych rozkładach

Biuro Prasowe M.G. włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Nowe rozkłady miejskich autobusów i tramwajów od początku wywołują wiele skrajnych emocji – entuzjazm u tych, którym odpowiada, że autobusy czy tramwaje jeżdżą częściej, i niezadowolenie u innych, którzy woleliby, żeby wszystko było „jak dawniej”. - To naturalne, że do ratusza dzwonią przede wszystkim ci, którym się coś nie podoba, ale mamy również inne telefony, z podziękowaniami albo od osób, które generalnie są zadowolone, a proszą o drobne przesunięcie jednego czy drugiego kursu – mówi kierownik Referatu Transportu Teresa Kleczewska.

Atrakcyjne praktyki za unijne pieniądze

UMG włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

W ramach unijnego programu FRSE  „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci Zespół Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych  złożył w lutym 2008 r. projekt staży pt. „Podniesienie kwalifikacji młodych hotelarzy oraz kelnerów szansą na rynku pracy UE”. Zgodnie z ogłoszonymi przez Narodową Agencję Programu Leonardo da Vinci wynikami konkursu projektów wymian i staży, projekt został zatwierdzony do realizacji. Dofinansowanie działań planowanych w projekcie wynosi 85 874 Euro.

W trosce o inwestora

UMG : Rzecznik Prezydenta Grudziądza włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Wkrótce obszar specjalnych stref ekonomicznych powiększy się o kolejne setki hektarów. O inwestorów trzeba teraz zabiegać. Mamy świetnie przygotowane tereny pod przemysł, dozbrajamy je i budujemy drogi, aby łatwiej było do nich dojechaż - ale to nie wystarczy. Do potencjalnego inwestora trzeba jeszcze dotrzeć z informacją, że Grudziądz posiada takie tereny, pokazać mu, gdzie ten Grudziądz jest i przekonać, że warto się tam wybrać.

Dziwne praktyki roznosiciela ulotek

korespondent włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Saturn - prawdopodobnie jakiś sklep, który albo samodzielni, albo za pośrednictwem przedstawiciela zajmuje się dystrybucją własnych ulotek sprawdza ludziom w skrzynkach, jakiego typu korespondencje mają.

SuperBalon.pl

włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

ImageZapraszamy wszytskich do Krynicy Morkskiej, gdzie jedna z firm reklamowych z Grudziądza uruchomiła niesamowita atrakcję. Więcej dowiesz sie na stronie krynickiej atrakcji www.SuperBalon.pl