joomla templates top joomla templates template joomla

Czerwona kartka dla Platformy Obywatelskiej w Grudziądzu. Wyborcy wystawili ocenę obecnej władzy. Ugrupowanie straciło ponad 5 tys. wyborców

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Czerwona kartka dla Platformy Obywatelskiej, wyborcy „odpłynęli” do komitetów lokalnych. PiS zyskuje, ale nadal w opozycji, wielkim wygranym jest Sojusz Obywatelski, która wprowadzi do rady swoich radnych. 
Jeszcze cztery lata temu Platforma Obywatelska wprowadziła wystarczającą liczbę radnych do Rady Miejskiej, aby rządzić w niej samodzielnie.
 
- w tych wyborach PO nie tylko straciła 5 radnych - 
 
ale także ogromną rzeszę wyborców, którzy skierowali swój głos w stronę komitetów lokalnych. 
 
 
Jeszcze 4 lata temu na Platformę Obywatelską głosowało 14679, a w 2018 już tylko 9667 wyborców - czyli 5012 osób mniej. To ogromny spadek na tle swojego ogólnopolskiego konkurenta czyli Prawa i Sprawiedliwości, które pomimo przegranej w Grudziądzu, zyskało duży pakiet nowych osób głosujących na listę. Dodajmy, że PO startowało w koalicji z Nowoczesną.
 
Na listy PO i Nowoczesnej zagłosowało nieco ponad 29% wyborców, cztery lata temu było to 50%.
 
- Na Prawo i Sprawiedliwość w Grudziądzu zagłosowało o 3555 wyborców więcej -
 
niż przed czterema laty, kiedy głos na listę PiS oddało 5520 osób - w 2018 było to 9076. W poprzednich wyborach na listy PiS oddało swój głos 20% w tym roku było to już ponad 27%.
 
Strata Platformy cieszy SLD i Komitety Lokalne, do których „odpłynęła” znaczna część tych osób, być może są to dokładnie właśnie ci wyborcy, którzy z różnych powodów wystawili właśnie Platformie Obywatelskiej czerwoną kartkę w Grudziądzu
 
Jeżeli wierzyć zapowiedzi Roberta Malinowskiego Platforma nadal będzie partycypowała we władzy w Grudziądzu w koalicji z Sojuszem Obywatelskim. Jak poinformował odchodzący Prezydent w wieczór wyborczy:
 
- nową koalicję będzie tworzył Obywatelski Sojusz Macieja Glamowskiego z Koalicją Obywatelską -
 
Czy tego chcieli oddający głos „przeciw Platformie” mieszkańcy?