joomla templates top joomla templates template joomla

Czy można ożywić dziedziniec grudziądzkiego Ratusza. Oszklona sala koncertowa, konferencyjna, posiedzeń Rady Miejskiej? A może miejsce do wypoczynku dla interesantów , pracowników?

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Na dziedzińcu grudziądzkiego Ratusza odbywały się już koncerty. Na co dzień jednak to miejsce, gdzie parkują samochody najważniejszych urzędników Urzędu Miejskiego. Czy nie jest to marnotrawstwo tego wyjątkowego miejsca? Czy dziedziniec nie powinien żyć szczególnie w weekendy?

Kilka słów o historii budynku, w którym mieści się obecnie Urząd Miejskie w Grudziądz. Budowa grudziądzkiego Ratusza rozpoczęła się w 1648 roku. W 1680 roku ukończono główny gmach, a w latach 1722 - 1725 wzniesiono boczne skrzydło i wieżę, kończąc tym samym budowę obiektu.
 
W 1897 roku budynek został wykupiony przez władze miasta z przeznaczeniem na magistrat. W roku 1919 pożar zniszczył wieżę i dach, które zostały odtworzone w roku 1929.
 
 
Ciekawym przykładem jak można zmienić przestrzeń w obrębie Ratusza jest Poznań, który przeżył prawdziwą metamorfozę. W miejsce dotychczasowego urzędniczego parkingu powstała tam przestrzeń do wypoczynku.
 
 - Prezydent Poznania wyrzucił auta sprzed urzędu i powiedział -  Jeździjcie rowerami -
 
Obecnie na poznańskim dziedzińcu odbywają się wystawy, a także można odpocząć. Prawdziwa rewolucja jest jednak dopiero planowana po powstaniu podziemneego parkingu. 
 
 
Czy grudziądzki Ratusz może również zmienić swoje oblicze? Ogromna sala koncertowa, konferencyjna jak to ma miejsce np: na Zamku w Gniewie? Spytaliśmy co o tym sądzą lokalni politycy. 
 
Według Piotra Rohde z Obywatelskiego Grudziądza:
 
- „Parking na dziedzińcu ratusza powinien być przeznaczony dla interesantów którzy załatwiają sprawy w ratuszu. Planowane jest wyburzenie jednego z budynków na dziedzińcu wiec będzie więcej miejsc parkingowych”.
 
Według radnego Macieja Glamowskiego z Obywatelskiego Grudziądza przestrzeń jest zbyt cenna aby w tym miejscu był parking:
 
- „Dziedziniec Ratusza to zbyt atrakcyjna przestrzeń, aby służyła za parking. Szkoda na to tego miejsca. Co zatem z nim zrobić? Moim zdaniem, wzorem innych miast i w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, nad dziedzińcem naszego Urzędu Miejskiego powinno zostać zamontowane szklane zadaszenie. W ten sposób byśmy zyskali ciekawą przestrzeń na kameralne imprezy kulturalne i inne wydarzenia. Takiego miejsca w centrum naszego miasta bardzo brakuje”.
 
Zdaniem Tobiasza Kobyłeckiego z SLD pomysł wart jest rozwagi. 
 
- „Urząd jest dla interesantów - mieszkańców, którzy płacą na jego utrzymanie. Powinni mieć możliwie jak najlepszy dla nich  dostęp do niego. Natomiast wybór środka transportu umożliwiającego dotarcie do miejsca pracy, to wyłączna sprawa pracowników urzędu - nie można im "wskazywać" czym i jak mają dotrzeć do miejsca swojej pracy.  Niemniej jednak zgadzam się, iż interesantom urzędu powinno się udostępnić na czas załatwienia swoich spraw miejsce o którym wspomina internauta”.
 
 
Według Marcina Jarmużka przywilej parkowania na dziedzińcu nie musi obowiązywać skoro inni dojeżdżają do pracy tramwajem:
 
- „Większość pracowników Urzędu Miasta niższego szczebla dojeżdża do pracy właśnie tramwajem, więc inni mają przywilej parkowania na dziedzińcu Ratusza? Jednocześnie w okolicy brakuje miejsc parkingowych. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł”.
 
Kamil Heyka z Nowoczesnej uważa, że nie tylko parking, ale coś więcej można w tym miejscu zrealizować np.: miejsce do wypoczynku dla urzędników czy interesantów:
 
- „To miejsce samo w sobie jest dość trudne do ruchu pojazdów. Te najpopularniejsze wydziały powinny być poza starym miastem, ale za to w centrum w bardziej dogodnych warunkach. Cudów nigdy się nie zrobi z chyba XVII w. budynku. Ale za to urzędnicy nie mają miejsca, gdzie spokojnie mogliby wyjść na powietrze, posiedzieć, podyskutować w miłym otoczeniu”.
 
Arleta Żebrowski z Forum Kobiet pyta czy Urząd jest dla urzędników czy interesantów i czy w tym miejscu musi być akurat parking?
 
-  Urzędnik, jak każdy inny pracownik ma swobodny wybór środka transportu i wcale autem dojeżdżać nie musi, a jeżeli tak wybiera, to musi się liczyć z ponoszeniem kosztów parkowania, jak każdy inny pracownik pracujący w sklepie czy innej firmie w strefie płatnego parkowania. Wyznacznikiem jakości pracy urzędu jest bowiem  podejście do interesantów, nie można ich traktować jak zło konieczne, bo bez nich urzędnicy nie mieliby pracy, a sama instytucja byłaby zbędna”.
 
A jaki jest Wasz pomysł na zagospodarowanie tego miejsca?