joomla templates top joomla templates template joomla

Powstanie "legalny" parking przy Portowej. Atrakcyjna działka, na której parkują urzędnicy, zamiast być "zabetonowana" może powinna spełniać inne cele? A może łączyć parking z rekreacją?

R.Ż/eSerwis.info; fot: google; video: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Parking, którym formalnie nim nie jest ponieważ nie spełnia przepisów prawa budowlanego o czym pisaliśmy już kilka lat temu, ma zostać wyremontowany. W tym miejscu pojawił się nawet swojego czasu na pewien czas znak drogowy sygnalizujący jakoby miały być tu miejsca do parkowania, ale został zdjęty.
 
 
Na najbliższej sesji radni będą głosowali między innymi nad zmianami jakie w tym miejscu mają nastąpić. Prezydent wprowadził poprawkę budżetową, która ma sfinansować budowę porządnego miejsca do parkowania przy ul. Portowej, co musi być poprzedzone przygotowaniem dokumentacji technicznej. 
 
 
- To miejsce nie posiada odwodnienia, a także potrzebnej i wymaganej prawem dla tego typu miejsc infrastruktury, jest to dzikie miejsce do parkowania, szpecące okolicę - 
 
Na co dzień parkują tutaj głównie urzędnicy dojeżdżający do pracy w Urzędzie Miejskim i w centrum miast, a także okoliczni mieszkańcy. W trakcie imprez masowych odbywających się na grudziądzkich Błoniach, miejsca parkingowe znajdujące się wzdłuż ul. Portowej zapełniają się i wtedy wspomniany "dziki parking"  również spełnia swoje zadanie.
 
- To bardzo atrakcyjna działka, położona w atrakcyjnym miejscu, przy której ma powstać apartamentowiec - 
 
Jednym z dodatkowych pomysłów jaki zaprezentował radny Piotr Rohde w trakcie posiedzenia Komisji miałaby być  budowa w tym miejscu parkingu wielopoziomowego. Jak zaznaczył Prezydent Maciej Glamowski miasta na takie rozwiązanie obecnie nie stać. 
 
 
Czy tak atrakcyjna parcela powinno spełniać tylko rolę parkingu? To pytanie wydaje się zasadne, tym bardziej, że miejsc parkingowych w okolicy nie brakuje i jedynie 
 
- W godzinach pracy Urzędu parkują tutaj pojazdy urzędników, którzy nie korzystają z komunikacji miejskiej, do czego w innych miastach systemowo się zachęca] - 
 
Naszym zdaniem szkoda takiej lokalizacji na kolejny "betonowy twór", na którego zakup zapewne nie zabraknie chętnych deweloperów, przy założeniu  zmiany planu zagospodarowania miejscowego, ale być może istnieje również rozwiązanie, które jest w stanie w nowoczesny sposób zwiększyć dyspozycyjność tego miejsca i rozszerzyć zastosowanie do celów rekreacyjnych czy wypoczynkowych? 
 
- W niektórych miastach stosuje się przykładowo parkingi podziemne, tak jest w Krakowie przy Wawelu -
 
 
Dzięki takiemu rozwiązaniu - jak to zastosowane w Krakowie - przestrzeń nad Parkingiem jest dostępna do celów rekreacyjnych, jest tam boisko i teren zielony. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż parking wielopoziomowy, a dodatkowo pozwala wykorzystać parcelę do kilku celów jednocześnie.  
 
- Dodatkowo płatny i monitorowany parking, po pierwsze by zarobił na siebie, może też zachęcić urzędników do masowego korzystania z komunikacji miejskiej -
 
A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Powinien powstać w tym miejscu betonowy czy asfaltowy „twór”, działka powinna być przeznaczona na cele budowlane - apartamentowiec, a może powinien tutaj powstać parking podziemnym co pozwoli zagospodarować zielenią znajdującą się nad nim powierzchię?