joomla templates top joomla templates template joomla

Radny Napolski jest jak "marszałek Kuchciński z PiS", sam krytykuje "brak demokracji" i jednocześnie ją blokuje, nie dopuszczając wypowiedzi mieszkańców na sesjach?

Agencja Informacyjna eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Radny Napolski przyrównany do marszałka Kuchcińskiego za blokowanie wypowiedzi mieszkańców na sesjach Rady Miejskiej. Z jednej strony radny sam krytykuje innych za „brak demokracji”, z drugiej sam spotyka się z krytyką za jej blokowanie.

Na spotkaniu Akademii Samorządowej zorganizowanej przez Obywatelski Grudziądza rozmawiano o samorządzie. Gościem spotkania była Róża Rzeplińska córka byłego Przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego. W trakcie spotkania omawiano również lokalne problemy, w tym stan demokracji w Grudziądzu i grudziądzkim samorządzie. 
 
 
Jednym z tematów jaki wzbudził spore emocje było „tłumienie” głosu mieszkańców przez władze samorządowe. Jedną z sytuacji , która została poruszona w trakcie dyskusji było blokowanie wypowiedzi mieszkańców na Sesjach Rady Miejskiej co już miało kilkukrotnie miejsce.  
 
- W Grudziądzu jest takie rozwiązanie, że aby mieszkaniec mógł zabrać głos w czasie obrad Rady Miejskiej to w ciągu 10 sekund nie może być sprzeciwu żadnego radnego -  
 
Niestety zarówno w aktualnej Radzie Miejskiej jak i również w poprzedniej kadencji znaleźli się radni, którzy nawet kilkukrotnie swoim sprzeciwem blokowali lub blokują wypowiedzi osób chcących zabrać głos w ważnych dla miasta i społeczności lokalnych sprawach.
 
 
- „Nigdy nie zapomnę jak w poprzedniej kadencji przyszła Pani ze związków zawodowych i chciała zabrać głos. Jeden z radnych  pięć razy sprzeciwiał się aby ona zabrała głos” - mówił Przemysław Decker z Obywatelskiego Grudziądza w trakcie spotkania.
 
- „To jest zamykanie ust obywatelom, to jest absurd” -
 
podsumowała sprawę Róża Rzeplińska córka byłego Przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego i dodała:
 
- „Na tej zasadzie to będzie zawsze taki stójkowy, którego zadaniem będzie mówienie sprzeciw i niezależnie od tego kto przyjdzie będzie dokładnie to robił”.
 
Dopytaliśmy uczestników spotkania o którego radnego chodzi, ponieważ tego typu sytuacje miały miejsce kilkukrotnie w poprzedniej i obecnej kadencji. W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że: 
 
- „Radny Kapusta zablokował 5 razy wypowiedź w poprzedniej kadencji, a w obecnej radny Platformy Obywatelskiej Paweł Napolski blokował wypowiedź lokalnego Architekta Pana Grosza i innych osób”.

Rzeczywiście tego typu sytuacja miała miejsce przynajmniej raz w aktualnej kadencji, kiedy to radny Platformy Obywatelskiej Paweł Napolski nie wyraził zgody na zabranie głosu, w trakcie posiedzenia Rady Miejskiej, przez osobę obserwującą posiedzenie i zainteresowaną sprawą, której dotyczyła dyskusja. 
 
Według jednego z uczestników spotkania taki radny - blokujący swobodę wypowiedzi, czasami niekorzystną dla obecnej władzy - nazywany powinien być: 
 
- „On się nazywa Kuchciński” - mówiąc o radnym Platformy Obywatelskiej Pawle Napolskim jeden z uczestników spotkania. 
 
Mowa oczywiście o aktualnym Marszałku Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości, który według opinii właśnie Platformy Obywatelskiej, a więc macierzystej partii radnego Pawła Napolskiego, nie daje dojść do głosu w sprawach niewygodnych władzy - zdaniem opozycji. 
 
Dokładnie taki sam mechanizm zdaniem niektórych stosuje radny PO Paweł Napolski  otrzymując tym samym miano lokalnego: 
 
- „Kuchcińskiego”.
 
Co na te argumenty Paweł Napolski? Czy jest zadowolony, że przyrównuje się go do polityka Prawa i Sprawiedliwości, którego sam często przecież krytykuje? 
 
Czekamy na komentarz radnego.