joomla templates top joomla templates template joomla

105. urodziny obchodzi najstarszy żyjący oficer Kawalerii Polskiej. Prezydent Robert Malinowski przesłał życzenia

inf: Urząd Miasta, Grudziądz.

Marian Michniewicz w niedzielę 10 marca obchodzić będzie 105. urodziny. Z tej okazji zacnemu Jubilatowi, najstarszemu żyjącemu oficerowi Kawalerii Polskiej, życzenia przesłał Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
 
- To dla mnie ogromny zaszczyt, że w imieniu własnym oraz mieszkańców kawaleryjskiego Grudziądza mogę złożyć Panu najserdeczniejsze życzenia z okazji 105. urodzin.  Swoim życiem zapisał Pan niejedną piękną kartę w historii. I choć Pańska młodość upłynęła pod znakiem wojny i walki nie zatracił Pan ogromnej radości i chęci czerpania z życia pełnymi garściami. Dzięki takim niezwykłym bohaterom, jak Pan, dziś możemy żyć w wolnym, suwerennym kraju. Na zawsze, jako absolwent grudziądzkiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii i Szkoły Podchorążych Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii, pozostanie Pan cząstką naszego miasta - napisał w liście prezydent Robert Malinowski. 
 
 
Marian Michniewicz urodził się 10 marca 1913 r. w Pracyplonach. Po ukończeniu szkoły średniej został skierowany - w 1934 r. -  do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, którą ukończył  w 1935 r. Następnie przyjęty został do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Jest absolwentem tej Szkoły,  rocznika 1935 - 1937 z 6. lokatą  i przydziałem do 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Służył w tym pułku do 1939 r. Wraz z macierzystym pułkiem walczył w kampanii wrześniowej do 6 października 1939 r. Więziony był w obozach jenieckich Arnswalde i Gross Born do lutego 1945 r.
 
 
Po wojnie ukończył Politechnikę Warszawską i pracował do emerytury  jako inżynier specjalista do spraw wodno-kanalizacyjnych. Działał także społecznie w Naczelnej Organizacji Technicznej i  Duszpasterstwie Kawalerii i Artylerii  Konnej w Warszawie. Jest członkiem Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej i wieloletnim jej darczyńcą. Uczestniczył w  pierwszym  i kolejnych Zjazdach Kawalerzystów II RP w Grudziądzu. Jest współorganizatorem Stowarzyszenia - Krajowe Koło Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.
 
Przez wiele lat każdego roku uczestniczył w  Świętach Pułku, dbał aby tradycje bohaterskiego 5. Pułku Ułanów  były kultywowane przez młode pokolenia Polaków. W 2017 r. awansowany został przez Ministra Obrony Narodowej do stopnia pułkownika w stanie spoczynku. Płk Marian Michniewicz  odznaczony jest m.in. Krzyżem Walecznych i Oficerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Jest najstarszym żyjącym oficerem Kawalerii Polskiej.