joomla templates top joomla templates template joomla

Efekt końcowy zachwyca, dobrze wydane pieniądze. 230 tys. kosztowała renowacja Refektarza w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu. Projekt obejmował prace konserwatorskie i restauratorskie dekoracji

info: Urząd Miasta, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

Zakończyła się renowacja Refektarza Urzędu Miejskiego. Łączna wartość zadania wyniosła ok. 230 tys. zł.
Projekt obejmował prace konserwatorskie i restauratorskie dekoracji malarsko-sztukatorskich oraz listew przypodłogowych w tym m.in. oczyszczenie powierzchni sztukaterii wraz z ich uzupełnieniem, oczyszczenie malowideł w medalionach, naprawę tynków oraz malowanie ścian pomiędzy pilastrami. 
 
Tę część przedsięwzięcia za kwotę 152 tys. zł wykonała firma Atlant Konserwacja i Renowacja Zabytków z Torunia. Ponadto Zakładowi Stolarskiemu STOLBUD z Nowej Wsi zlecono wymianę stolarki okiennej z przełożeniem witraży oraz prace konserwatorskie i restauratorskie maskownic. Wartość tych prac wyniosła ok. 76 tys. zł.
Przypomnijmy, Urząd Miejski w Grudziądzu mieści się w dawnych obiektach kolegium jezuickiego. Budynek wzniesiono w latach 1647-1725, na rzucie prostokąta, z dwoma skrzydłami od północy. W sieni na sklepieniu znajduje się XVIII-wieczna polichromia z namalowaną iluzjonistycznie kopułą. 
 
Z kolei na parterze, w skrzydle zachodnim, umiejscowiono refektarz o sklepieniu zwierciadlanym, z lunetami o bogatej stiukowej dekoracji z lat 1720-1730. Po kasacie zakonu jezuitów w 1781 r. w budynku kolegium mieściło się gimnazjum, od 1816 r. seminarium nauczycielskie, a od 1897 r. ma tu siedzibę Urząd Miejski.