joomla templates top joomla templates template joomla

Czekają nas podwyżki za wywóz śmieci? Oferenci chcą więcej niż miasto może dać, chyba że podniesie opłaty dla mieszkańców

info: Urząd Miasta, Grudziądz; fot: Agencja/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

 
Prezydent Grudziądza Robert Malinowski podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na „Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości obowiązanych do uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy-miasto Grudziądz” w części III, IV i V. Postępowanie zostanie powtórzone. 
 
Przypomnijmy, 3 firmy: Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia, Przedsiębiorstwo Usług Miejskich oraz ALBA złożyły oferty na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych w latach 2018-2019. 
 
 
 
Wysokość ofert przedstawionych przez poszczególne firmy:
- sektor I - wpłynęła 1 oferta: 4 104 000 zł (ALBA),
- sektor II - wpłynęła 1 oferta: 5 994 000 zł (ALBA),
- sektor III - wpłynęła 1 oferta: 7 778 592 zł (PUM),
- sektor IV - wpłynęły 2 oferty: 12 699 999, 01 zł, 11 648 448 zł (MWiO, PUM),
- sektor V - wpłynęły 2 oferty: 5 977 999 zł, 6 101 568 zł (MWiO, PUM).
 
Ceny ofertowe brutto dla sektora III, IV i V są znacznie wyższe niż zakładane wartości przeznaczone na realizację zadań. Po przeanalizowaniu dokumentów oraz sytuacji finansowej uznano, że nie ma możliwości zwiększenia kwot przeznaczonych na sfinansowanie części III, IV i V do cen najkorzystniejszych ofert.
 
Różnica kwot jakie należałoby dołożyć z budżetu na realizację zamówienia w sektorach III-V jest najwyższa, ale ilości ogrodów działkowych o jakie gmina-miasto Grudziądz zwiększyła zakres „obsługi w zakresie odbioru odpadów” wcale nie są w tych częściach najwyższe.
 
 
 
Ilość ogrodów działkowych dla sektorów I-II wynosi 3232, a dla sektorów III-V - 1787. Ponadto porównanie wartości dotychczasowych umów ze złożonymi ofertami w przetargu również pokazuje niewspółmierny wzrost wartości nowych ofert.
 
W związku z tym planowane jest podpisanie umowy tylko z firmą ALBA, która jako jedyna złożyła oferty na obsługę sektorów I i II. Ponadto wzrost ceny obejmuje w naszej ocenie tylko rzeczywisty wzrost kosztów tzw. „opłaty marszałkowskiej” oraz zwiększenie zakresu zadania. 
 
Stawka za gospodarowanie odpadami nie ulegnie zmianie na pewno do końca I kwartału 2018 r. Wysokość opłaty, którą ponoszą mieszkańcy będzie mogła zostać określona dopiero po rozstrzygnięciu wszystkich postępowań. 
 
 
 
 

Komentarze  

+1 # Adam 2017-12-12 14:50
Kilka uwag:

1. Za całą pewnością decyzji nie podjął Prezydent Robert Malinowski tylko wiceprezydent.
2. PUM i MWiO dostały pstryczka w nos, bo mają inne zdanie odnośnie systemu odpadowego w Grudziądzu.
3. Alba cicho siedzi, odbiera i została doceniona.
4. Znów przetarg ogłoszony został na ostanią chwilę bez szans na zorganizowanie drugiego podejścia.
5. Segregacja? Zapraszam urzędników na kontolę nieruchomości wielorodzinnych . Choć kontrola dopiero pewnie wiosną bo zimno i pada.
6. Ilość odpadów przewidywana do odbioru przecież jest znana. Na tej podstawie można wyliczyć opłatę za korzystanie ze środowiska, również z ROD, i przewidzieć wzrost usługi, ale trzeba tochę pomyśleć.

Bez komentarza...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # PAN 2017-12-09 06:38
To niech sami segregują,bo JA już nie będę.Jestem klientem,płacę i WYMAGAM.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować