joomla templates top joomla templates template joomla

Marek Totleben utracił mandat radnego, zdecydował o tym Naczelny Sąd Administracyjny. Jego miejsce zajmie w sierpniu Eugeniusz Piasecki, były radny

włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

W lipcu Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie pozbawił mandatu radnego Marka Totlebena. Jego miejsce w Radzie Miejskiej Grudziądza zajmie Eugeniusz Piasecki. Zaprzysiężenie nowego radnego już w sierpniu na najbliższej sesji Rady Miejskiej Grudziądza.

Marek Totleben, który do Rady Miejskiej Grudziądza wszedł z list Prawa i Sprawiedliwości utracił mandat Radnego w związku z równoczesnym pełnieniem funkcji, których zgodnie z obowiązującymi przepisami Radni nie mogą łączyć w sprawowaniu mandatu, a także z podejmowaniem pewnego typu działań o charakterze społecznym, gospodarczym czy zawodowym - jak reguluje ustawa. 
 
 
 
Marek Totleben wbrew obowiązującym przepisom łączył funkcję rajcy z funkcją ławnika co było sprzeczne z przepisami - jak orzekł Sąd.
 
Ponieważ Rada Miejska pomimo nakazu ustawowego nie dopłeniła obowiązku i nie odwołała Radnego, dlatego najpierw w drodze zarządzenia zastępczego decyzję wydał w tej sprawie wojewoda kujawsko-pomorski, a po wniesieniu odwołaniu do Sądu decyzję wojewody podtrzymał Naczelny Sad Administracyjny. 
 
Miejsce ustepującego radnego zajmie kolejna osoba z listy w okręgu, która zdobyła  największą liczbę głosów wyborców. Jest nim były radny Rady Miejskiej Grudziądza aż 3 kadencji i były Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Piasecki. 
 
Zaprzysiężenie radnego nastąpi na najbliższej sesji, która odbędzie się już 30 sierpnia. Od tego dnia, radny rozpocznie sprawowanie mandatu.