joomla templates top joomla templates template joomla

Albo 55 milionowa "dziura" w budżecie Grudziądza, albo skarga do sądu. RIO nie uwierzyła w ekspertyzy prawne Urzędu Miejskiego i uniewazniła WPF

Agencja Informacyjna eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

Regionalna Izba Obrachunkowa nie przyjęła nowego projektu uchwały Wieloletniej Prognozy Finansowej Grudziądza na lata 2018-2032. Dołączone do uchwały ekspertyzy i argumenty grudziądzkich urzędników nie spotkały się ze zrozumieniem. 
 
To już drugie unieważnienie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018-2020 w tym roku przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Poprzednio uchwalona przez Radę Miejską uchwała przepadła w starciu z argumentacją, że nie wpisano do niej 55 milionowej straty grudziądzkiego Szpitala. 
 
 
Miasto WPF poprawiło i radni zagłosowali nad uchwała ponownie, ale zamiast 55 milionów wpisali do niej zaledwie 800 tys. Skąd różnica pomiędzy zaleceniem  RIO, a faktycznym zapisem w WPF? 
 
- Miasto postanowiło "odebrać" Szpitalowi to co wcześniej dało, a więc kwotę ponad 50 milionów za nadwykonania - 
 
które Szpital otrzymał od NFZ.
 
 
Miasto stało na stanowisku - podpierając się ekspertyzami finansowo-prawnymi, że skoro Szpital odzyskał z tytułu nadwykonań pieniądze od  NFZ, to pieniądze te powinny zostać zaliczone na poczet pokrycia przez miasto straty, ponieważ wcześniej zostały wpłacone przez Miasto na pokrycie strat w latach ubiegłych. 
 
O dtego typu interpretacji prawnej wspominał już w listopadzie wiceprezydent Marek Sikora ujawniając wtedy zamówione ekspertyzy prawne. Gdyby nie tego typu konstrukcja prawna miasto z dużym prawdopodobieństwem miałaby spore problemy z pokrycie tak dużej straty grudziądzkiego Szpitala. 
 

 
Regionalna Izba Obrachunkowa nie przyjęła tego typu argumentacji i unieważniła uchwałę ponownie. 55 milionów to ogromna kwota i miasto prawdopodobnie by było zmuszone do wzięcia kredytu, co w aktualnym stanie jest utrudnione. Do tego w kolejnych latach Szpital może osiągnąć równie wysokie straty, nie jest to jednorazowy incydent dlatego potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie. 
 
- Zakwestionowana przez RIO uchwała uchwalona została 7 lutego na specjalnej sesji Rady Miejskiej Grudziądza.
 
Władze Grudziądza w RIO reprezentowali wiceprezydent Marek Sikora, Skarbnik Miasta Małgorzata Sołtys oraz Koordynator Biura Prawnego Ratusza Artur Kołcz.
 
- "Po uzyskaniu pisemnego orzeczenia wraz z uzasadnieniem grudziądzki samorząd podejmie decyzję  dotyczącą dalszych kroków, tzn. złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, bądź zmiany WPF" - informuje Urząd Miejski.