joomla templates top joomla templates template joomla

Urzędnicy zrobili sobie "dodatkowe święto". W piątek Ratusz będzie nieczynny. Jednocześnie na zapytania o dostęp do informacji publicznej częstą odpowiedzią jest "brak czasu"

R.Ż./eSerwis.info; info: Urząd Miasta, Grudziądz; fot: Archiwum włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

 
Podobnie jak to miało miejsce 2 maja również 16 czerwca Urząd Miejski ma dodatkowy "dzień świąteczny". W tym dniu w Ratuszu nie złatwimy żadnej sprawy bo urzędnicy mają długi weekend. Kiedy jednak skierować zapytanie dotyczące informacji publicznej bardzo często Urząd tłumaczy się "koniecznością wykonania dodatkowej pracy" czyli jak mozna zrozumieć "brakiem czasu".
 
Urzędnicy mają kolejny już w tym roku długi weekend. Podobnie jak 2 maja również 16 czerwca Ratusz ma "dodatkowe święto". Takiego konfortu nie maja pracownicy sfery prywatnej, dla których to dzień jak każdy inny. Dlatego trudno zrozumieć dlaczego w Urzędzie ma być inaczej, tym bardziej, że dzień ten nie jest odpracowywany. 
 
W Toruniu dla przykładu Urzędnicy pracują normalnie, podobnie jak w innych miastach w tym w Bydgoszczy, natomiast Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy oraz delegatury w Toruniu i Włocławku również będą nieczynne, ale jednocześnie czynne będą w sobotę 24 czerwca. 
 
Praktyka w różnych miastach jest różna, jednak w Grudziądzu również szkoły mają wolne. 
 
 
 
Dodajmy, że bardzo często na zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej otrzymujemy odpowiedzi - właśnie z Urzędu - że ze względu na to, że przygotowanie odpowiedzi "wiąże się z dodatkową pracą" wymagane są dodatkowe uzasadnienia, a czasami odmowa: 
 
- "informacja publiczna przetworzona (..) negatywnie wpływa na tok realizacji ustawowych zadań nałożonych na zobowiązanego do udostępnienia informacji publicznej" - to jeden z argumentów lenistwa urzędniczego. 
 
Jak więc można zrozumieć pracy w Urzędzie nie brakuje. Może gdyby Urzędnicy przepracowali te dwa dodatkowe dni, wtedy łatwiejszym by było sprostanie opinii publicznej, która ma prawo do dostępu do informacji Urzędowych - zamiast stowanie uników.
 
Podonie jest w przypadku Radnych, którzy składając interpelacje bardzo często nie mogą doprosić się odpowiedzi. Powody są różne, jednak zdarza się, że odpowiedź przygotowywana jest na ostatnią chwilę, albo dopiero po ponagleniu przez wiceprezydenta. Najwyraźniej również i w tym przypadku "urzędnikom się w pracy nie nudzi", a czasu na realizację zadań brakuje. W te kilka dodatkowych wolnych dni w roku można by więc odrobić "zaległości".
 
Część urzędników w piątek jednak pójdzie do pracy. 
 
W piątek interesantów przyjmować będą jedynie pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego, którzy rejestrować będą zgony. Ponadto służby pełnić będą strażnicy miejscy. 
 
Otwarte, bez zmian, będą również punkty sprzedaży biletów komunikacji miejskiej na pętli w Tarpnie i w Centrum Handlowym „Alfa”.
 
 
 
 

Komentarze  

0 # Irana 2017-06-18 00:16
Głupi pomysł by na cztery dni zamykac urząd :/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Szechter dead 2017-06-17 19:44
Wsioki i nieroby
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować