joomla templates top joomla templates template joomla

Niedługo zapłacimy w Grudziądzu podatek „od deszczu”. Poborem zajmie się ZDM. Płatnikami będą firmy, ale również spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, a więc mieszkańcy

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

Już niedługo firmy, a prawdopodobnie również spółdzielnie, czy wspólnoty mieszkaniowe będą musiały płacić „podatek od deszczu”. Zarząd Dróg Miejskich będzie instytucją, która będzie pobierała tego typu opłatę.

W trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej padło pytanie dotyczące planów wprowadzenia nowego podatku „od deszczu”. Kiedy zostanie wprowadzony i jaka będzie jego wysokość, oraz kogo obejmie nowa danina? 
 
Instytucją odpowiedzialną za jego pobór i określenie instytucji, od których pobierana będzie opłata w Grudziądzu ma być Zarząd Dróg Miejskich. Ma powstać  mapa  terenów utwardzonych w mieście, wedle której określone zostaną instytucje, które będą zobowiązane do płacenia „podatku od deszczu”.
Jak tłumaczył w trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej Marek Sikora - idea jest taka aby opłaty z tego tytułu wpływały głównie z przedsiębiorców, którzy na siłę utwardzają tereny. Praktyka pokazuje, że przy dużych opadach system kanalizacji deszczowej nie jest w stanie przyjąć dużej ilości deszczówki, a więc kiedy system nie jest w stanie wchłonąć nadmiaru wody. 
 
Prezydent Marek Sikora podaje jako przykład parkingów, które niemal na pewno obejmie „podatek od deszczu” - przy parking Auchanie, Castoramie czy Carrefour, gdzie istnieją takie wybetonowane powierzchnie, z których  spływająca woda wchodzi w miejską sieć zamiast wchłaniać się w podłoże. Obecnie tego typu markety nie ponoszą kosztów utrzymania sieci pomimo odprowadzania do nich wody. Nowsze parkingi na zachodzie jak informuje wiceprezydent Marek Sikora mające formę przepuszczalną dla wody. 
 
Sieć odprowadzania wody deszczowej się rozwija, miasto ją rozbudowuje i środki na pozyskanie takich inwestycji mają być pozyskiwane właśnie z „podatku od deszcze”.
 
Jak się jednak okazuje nie tylko firmy mogą podatek zapłacić, a może mieć to również wpływ bezpośrednio na wysokość czynszów mieszkańców grudziądzkich osiedli. Pytał o to w trakcie debaty radny Maciej Glamowski: 
 
- „Czy opłata jaką planujecie Państwo wprowadzić obejmie wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie? Tam też są drogi wewnętrzne należące do wspólnot. Czy to tez obciąży, czy to tez Państwo planują” - pytał radny Obywatelskiego Grudziądza na sesji.
 
W odpowiedzi usłyszał w odpowiedzi, że nie ma aktualnie projektów uchwał, jednak wzorując się na rozwiązaniach z innych miast opłata ta ma być „symboliczna”. 

Jakie skutki wywołało w przeszłości chociażby podwyższenie opłaty za zajęcie pasa drogowego w przypadku miejsc, w których stały kiedyś śmietniki - należy to przypomnieć. 

Wzrost opłaty spowodował - teoretycznie stosunkowo niewielkie kwot  rozkładających się na dziesiątki mieszkańców - znaczne ograniczenie miejsc odbioru odpadów czyli „śmietników”,  a dodatkowo w efekcie oddalenie się dla niektórych nawet o kilkaset metrów miejsc, gdzie mogą „wyrzucić śmieci”. 
 
O co chodzi w podatku od deszczu? 
 
Podatek pobrać mają samorządy w zgodzie z ustawą. Ma to związek z opłatami za usługę utrzymania infrastruktury zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w należytej sprawności technicznej. Innymi słowy mówiąc ma to zasilić inwestycje, które do tej pory samorządy i nie tylko musiały finansować z "własnej kieszeni".