joomla templates top joomla templates template joomla

Prezydent Maciej Glamowski oraz Burmistrz Henning Schulz podpisali akt odnawiający współpracę pomiędzy Grudziądzem, a Gütersloh

info: Urząd Miasta, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

Trzydzieści lat temu ówcześni prezydenci Grudziądza i  Gütersloh podpisali akt partnerstwa pomiędzy tymi dwoma miastami. Dzisiaj, w trzydziestą rocznicę wydarzenia Prezydent Maciej Glamowski oraz Burmistrz Henning Schulz podpisali akt odnawiający współpracę.
 
 
Akt podpisany w 1989 r. stanowił o współpracy kulturalnej, sportowej, socjalnej i gospodarczej. Dotychczasowe kontakty umożliwiły zacieśnienie przyjaźni, wzajemne poznanie obyczajów, historii i kultury naszych społeczności.
 
 
- „Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy Państwa gościć w Grudziądzu. W Grudziądzu, który jest miastem o bardzo bogatej historii. W tą historię cudownie wpisuje się współpraca, która rozpoczęła się od podpisania aktu z Gütersloh, a w późniejszym czasie z Falun. Trzydzieści lat współpracy, to przede wszystkim wymiana dzieci i młodzieży. To także dziesiątki koncertów zorganizowanych zarówno w Gütersloh jak i Grudziądzu. To naście wystaw, które udało nam się wspólnie zorganizować jak i wiele innych przedsięwzięć w obszarze kultury oraz sztuki. Jestem przekonany, że dzisiejsze odnowienie aktu współpracy, aktu przyjaźni, będzie jeszcze bardziej zbliżało nas oraz naszych mieszkańców. Najlepszym przykładem jest wczorajszy występ zespołu GTown Rock Orchestra, który został wspaniale przyjęty przez grudziądzan” - mówił w trakcie swojego przemówienia Prezydent Maciej Glamowski.
 
„W roku 1989, kiedy to powstało partnerstwo pomiędzy naszymi miastami, nastąpiły znaczące zmiany polityczne w Europie. Rok ten zapisał się w pamięci, jako kamień milowy otwarcia tzw. „żelaznej kurtyny”. Bolesny w pamięci pozostaje 1 września 1939 r. Dokładnie osiemdziesiąt lat temu, rozpoczęła się okrutna II wojna światowa.(…) Pamięć o przeszłości ostrzega nas, abyśmy robili wszystko co możliwe, w kwestii pokojowego współistnienia. Partnerstwo miast jest ważnym instrumentem pokoju, ponieważ łączy ludzi przekraczając granice językowe i ideologiczne. Przyjaźnie pomiędzy miastami partnerskimi nie są dane raz na zawsze. Trzeba je pielęgnować.” przypominał Burmistrz Gütersloh Henning Schulz.
 
 
 
Po przemówieniach nastąpiło podpisanie aktów odnawiających partnerstwo pomiędzy niemickim Gütersloh a Grudziądzem.
 
- „Falun jest zarówno miastem partnerskim Gütersloh jak i Grudziądza. Jest naszym łącznikiem. Za dwa lata spotkamy się tutaj, aby odnowić akt partnerstwa z tym pięknym szwedzkim miastem” - podkreślał prezydent.
 
Na zakończenie uroczystości Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, Burmistrz Gütersloh Henning Schulz i Burmistrz Falun Joakim Storck posadzili trzy drzewka, symbolizujące współpracę i przyjaźń między miastami.