joomla templates top joomla templates template joomla

Prezydent Maciej Glamowski zarzuca radnym, którzy nie wzięli udziału w sesji brak wyobraźni, uprawianie polityki na masowym nieszczęściu, a nawet oskarża ich o nieludzką politykę

Agencja/eReporter24; info: Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski; fot: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego wydał oświadczenie w związku ze stanowiskiem Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawia zwołania na dzień 31 marca sesji nadzwyczajnej.
 

- „Nie sposób zrozumieć decyzji Klubu Radny PiS o nieuczestniczeniu w dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Powoływanie się na sytuację epidemiczną jest zachowaniem nieuczciwym, nieodpowiedzialnym i nieprzystojącym członkom Rady Miejskiej. Zapewnienie poprawnego funkcjonowania miastu jest obowiązkiem nie tylko Prezydenta i jego pracowników, ale również powinnością Rady Miejskiej. Wspólnie odpowiadamy za mieszkańców i tak jak wielu z nich stawia się codziennie do swojej pracy, tak my wszyscy powinniśmy wypełniać powierzone nam przez obywateli funkcje i stanowiska. A jeśli władze Państwa Polskiego nakładają na samorządy obowiązek przygotowywania całej machiny związanej z organizacją wyborów prezydenckich, to tym bardziej radni PiS winni są wykazać się większą elastycznością w kwestii standardów epidemicznych w sferze publicznej” - czytamy w oświadczeniu Prezydenta.
 
W dalszej części Prezydent nawiązuje do porządku obrad wtorkowej sesji i planowanych zmian budżetowych, które były przedmiotem procedowania.
 
- „Porządek Obrad dzisiejszej sesji Rady Miejskiej przewiduje istotne zmiany w budżecie, niezbędne do poprawnego funkcjonowania miasta i realizowania inwestycji finansowanych z UE. Ponadto Radni będą głosować nad uchwałą istotną dla zapewnienia od strony formalno-prawnej poprawnego funkcjonowania szpitala” - pisze Prezydent.
 
 
Prezydent uważa, że radni oderwali się od rzeczywistości.
 
- „Trzeba podkreślić, że w swojej retoryce użytej w oświadczeniu Radni PiS oderwali się od rzeczywistości atakując nawet przedstawiciela rządu RP w osobie Wojewody Kujawsko- Pomorskiego. W Stanowisku radnych czytamy: „Równocześnie uważamy, że decyzję o likwidacji Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego podjął de facto Wojewoda Kujawsko-Pomorski decydując, bez udziału Rady Miejskiej, o przekształceniu go w Jednoimienny Szpital Zakaźny.” Takie słowa to kolejny akt braku wyobraźni i odpowiedzialności za dobro większe, niż interes polityczny uprawiany na masowym nieszczęściu, w którym wszyscy bierzemy udział” - pisze Maciej Glamowski.

Zdaniem prezydenta Szpital w Grudziądzu jest obecnie ważnym elementem ochrony przed koronawirusem.

- „Otóż Grudziądzki szpital odgrywa w tej chwili strategicznie ważną rolę na mapie Polski w prawdziwej wojnie z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Oczywiście, że zmiana profilu szpitala w tym wyjątkowym okresie na szpital jednoimienny zakaźny jest ogromną niedogodnością dla pacjentów, tyle tylko, że cała nasza rzeczywistość uległa na naszych oczach radykalnej zmianie. Dosłownie wszystko, może z wyjątkiem przygotowywania wyborów prezydenckich, zostało podporządkowane prawdziwej walcżycie ludzkie. Nic innego nie ma znaczenia. Niestety grudziądzcy radni PiS nie rozumieją, że ich lokalne wojenki nie mają teraz najmniejszej wagi, a wykorzystywanie szpitala stanowiącego jeden z 16 filarów systemu bezpieczeństwa Państwa Polskiego w czasie pandemii jest poniżej poziomu do którego powinni sięgać jako przedstawiciele władzy uchwałodawczej w naszym mieście. Zatem ludzkie życie, czy nieludzka polityka?” - pisze Maciej Glamowski w oświadczeniu.
 
Zdaniem Prezydenta Grudziądza apel radnych jest kuriozalny.

- „Kuriozalny w oświadczeniu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości jest apel o pilne uruchomienie sprawnej i działającej platformy informatycznej umożliwiającej zdalne procedowanie miejskich problemów i ich przegłosowywanie. Podczas dwóch prób testowanego już przez ratusz systemu połowa radnych PiS nie wzięła w tych pracach udziału” - pisze Prezydent.
 
Przypomnijmy, że radni Klubu PiS nie wzięli udziału w sesji ponieważ jak napisali w oświadczeniu "Jako odpowiedzialni obywatele państwa polskiego z całą powagą traktujemy zarządzenia i nakazy wydawane przez organy naszego państwa dotyczące postępowania w warunkach ogłoszonego stanu epidemicznego”.

Zdaniem Radnych Klubu PiS w porządku obrad sesji nadzwyczajnej, żadna z uchwał nie ma cech decyzji niezbędnej do dalszego funkcjonowania miasta, a jednocześni dokument, który by mógł być za taki uznany, ma być podjęty w oparciu o ustawę, której jeszcze nie ma.
 
 
Więcej o oświadczeniu poniżej: