joomla templates top joomla templates template joomla

Stypendia w dziedzinie kultury i sztuki dla Hanny Staravoitavie, Marcina Jankowskiego oraz Weroniki Bagniewska.

info: Urząd Miasta, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

Prezydent Maciej Glamowski wręczył dziś stypendia w dziedzinie kultury i sztuki. Stypendia przyznano po raz pierwszy Hannie Staravoitavie i Marcinowi Jankowskiemu. Po raz trzeci wsparcie finansowe otrzymała Weronika Bagniewska. 
 
 
- „Od sześciu lat mieszkam w Grudziądzu i bardzo lubię to miasto. Dla mnie ono jest cudowne. Postanowiłam zrobić serię rzeźb oraz wystawę, które by trochę więcej powiedziały ludziom o Grudziądzu. Przedstawią one legendy o Grudziądzu, osoby z Grudziądza. Chcę, aby jak najwięcej osób dowiedziało się coś o tym pięknym mieście poprzez moje prace.” – mówiła w trakcie spotkania Hanna Staravoitova. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku.
 
Przyznano jej stypendium w wysokości 7 000 zł, które przeznaczy na wykonanie pięciu rzeźb. Rzeźby wykonane będą z różnych materiałów: kamień, brąz i drewno. Rzeźbiarka planuje stworzyć rzeźbę „Nadwiślański Rycerz-Grudziądz” oraz „Wisła i Grudziądz”.  Jej prace będzie można podziwiać na wystawach zbiorowych na terenie Polski. 
 
 
Stypendium przyznano także Marcinowi Jankowskiemu z zespołu Price of Life, którego dziś reprezentowała wokalistka Emilia Brudecka. Stypendium w wysokości 6 000 zł przeznaczą na nagranie swojej pierwszej płyty.
 
- „Jesteśmy bardzo wdzięczni. W końcu nagramy swoją płytę. Płyta będzie zawierała sześć utworów naszego autorstwa. Jednocześnie w dalszym ciągu będziemy koncertować, reprezentując Grudziądz również w innych miastach.” – mówiła wokalistka.
 
Zespół od 2005 r. istnieje na scenie muzycznej. Prezentują hard rock z elementami gothicu. Price of Life jest doskonale znany grudziądzanom, występował m.in. na Jarmarku Spichrzowym czy na koncercie charytatywnym w miniony weekend.
 
Weronika Bagniewska studiuje na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec. Przyznano jej stypendium w kwocie 1 790zł, które przeznaczy na udział w XXI Zakopiańskiej Akademii Sztuki. 
 
 
 
- „Cieszę się, że miasto może wspierać młodych, uzdolnionych artystów. Mam nadzieję, że to stypendium posłuży im w dalszym rozwoju i przyczyni się też do promocji naszego miasta.” - mówił prezydent Maciej Glamowski.
 
Stypendia artystyczne w dziedzinie kultury i sztuki przyznawane są raz na półrocze.