joomla templates top joomla templates template joomla

„Radni i Mieszkańcy byli wprowadzani w błąd. Byli okłamywani (..) Byłem zszokowany, kiedy dotarłem do tej informacji” - mówił Prezydent w kontekście Centrum Wisła, realizowanego pomimo sprzeciwu Rady

R.Ż/eSerwis.info; fot: Archiwum/Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

Maciej Glamowski był zszokowany, kiedy dotarł do tej informacji, z której wynikało, że pomimo sprzeciwu Rady inwestycja Centrum Wisła była nadal realizowana. Prezydent uważa, że Radni i Mieszkańcy byli wprowadzani w błąd, byli wręcz jego zdaniem okłamywani.

 
Tematem, który powrócił na ostatniej sesji Rady Miejskiej Grudziądza jest projekt Wisła, przez który Prezes GPP straciła swoje stanowisko. Jak poinformował Prezydent Maciej Glamowski pomimo kilkukrotnego sprzeciwu Rady na dalszą realizację tej inwestycji w proponowanym przez GPP miejscu, projekt był nadal realizowany. 
 
 
- „Projekt Wisła, który dwa razy był procedowany przez Radę, był nadal realizowany. Wystąpiono o pozwolenie na budowę, co było niezgodne z wytycznymi jakie dali radni, dlatego podjąłem decyzję o zmianie w Radzie Nadzorczej Grudziądzkiego Parku Przemysłowego. Wszczęto tez kontrolę w spółce” - mówił Prezydent Maciej Glamowski w trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej Grudziądza. 
 
Dla radnych jak i również dla samego Prezydenta Macieja Glamowskiego informacja o pozwoleniu na budowę okazała się zaskakująca. Radny Sławomir Szymański skierował pytanie do Prezydenta dotyczące wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do osób, które pomimo decyzji Radnych konsekwentnie wdrażali kolejne etapy inwestycji. 
 
- „Jest to niebywało, że organ uchwałodawczy podjął decyzję w tej sprawie, a ktoś pozwolił sobie, bez naszej wiedzy i zgody ten projekt dalej realizować, aż do wydanie zgody na budowę” - mówił radny PiS Sławomir Szymański.
 
Co na to Maciej Glamowski? Sprawę ma zbadać przedstawiciel Prezydenta, który jak sam mówi: 
 
- „Też byłem zszokowany, kiedy dotarłem do tej informacji. Uważam że Radni i Mieszkańcy byli wprowadzani w błąd. Mówiąc wprost byli okłamywani” - mówił Prezydent Grudziądza. 
 
 
Prezydent dodał, że pomimo prowadzonych konsultacji w tle podejmowane były kolejne kroki przez Zarząd GPP, niezależne od decyzji Radych i uwag Mieszkańców:
 
- „Po decyzji Rady negatywnej, następnego dnia było wydane pozwolenie na budowę. Kiedy w tej Sali były prowadzone konsultacje z wielkim przytupem projekt już był procedowany, było procedowane pozwolenie na budowę o czym nikt nie mówił na tej sali. Co to za konsultacje były prowadzone, konsultacje kiedy projekt już był ustalony? ” - pytał retorycznie Maciej Glamowski. 
 
Prezydent zauważył, że również inne elementy samego projektu były sprzeczne - jego zdaniem - z tym co prezentowano opinii publicznej. Inwestycja miała składać się z dwóch części na Waryńskiego i na Portowej. Jak informował na sesji Maciej Galmowski projekt jednak jest łączny i rezygnacja z części projektu powoduje utratę dofinansowania dla obydwóch jego składowych.
 
Dalszy los projektu jest raczej przesądzony i Miasto prawdopodobnie odstąpi od tej inwestycji, ponieważ w kolejnym roku ma być realizowany podobny projekt unijny, w ramach którego zostanie złożona nowa poprawiona dokumentacja w nowym już kształcie i prawdopodobnie z propozycją realizacji w nowej lokalizacji. 
 
 
Realizacja pomimo sprzeciwu Rady, wystąpienie o pozwolenie na budowę i inne czynniki spowodowały, że Prezydent Grudziądza w trybie pilnym usunął ze stanowiska Prezes GPP.
 
- ‘Dlatego dokonałem w trybie pilnym zmian w zarządzie GPP. Toczy się kontrola i ja Państwa o tej kontroli poinformuję” -
 
Przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza Łukasz Kowarowski pyta wprost czy decyzje podejmowane przez byłą Prezes były samodzielne czy realizowane w oparciu o wytyczne z Ratusza. Według Łukasza Kowarowskiego podjęto wydatki dotyczące badań geologiczne, planów i realizacji, było to robione na gruncie wydzierżawionym na trzy lata, ponieważ nie wymagało to zgody Rady Miejskiej. 
 
- „Prezes spółki pod naciskami działała na szkodę spółki” - mówił radny Sojuszu Obywatelskiego Grudziądza. 
 
Kto podejmował faktyczne decyzje dotyczące budowy Centrum Wisła? Zdaniem Prezydenta Macieja Glamowskiego: 
 
-„Trzeba dokładnie zbadać dokumenty korporacyjne. Być może Pani Prezes działała na szkodę spółki, ale być może miała zgody korporacyjne”.
 

Poniżej jedna z debat dotycząca Centrum Wisła, jaka odbyła się w poprzedniej kadencji Rady Miejskiej Grudziądza.