joomla templates top joomla templates template joomla

Trwa VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Prezydent Maciej Glamowski spotkał się z Koordynatorem Otolaryngologii dr Krzysztofem Dalke oraz lekarzem dr Piotrem Glamowskim

info: UM/Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz samorząd

 
Trwa VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, z tej okazji Prezydent Maciej Glamowski spotkał się z Koordynatorem Oddziału Otolaryngologicznego dr Krzysztofem Dalke, Dyrektorem Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr Wł. Biegańskiego Maciejem Hoppe oraz lekarzem laryngologiem dr Piotrem Glamowskim.
 
Nowotwory głowy i szyi stanowią siódmą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych na świecie, częściej rozpoznaje się je także u osób młodych. Szacuje się, że w około 70% przypadków przyczyną raka gardła środkowego jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego(HPV). Wirus odpowiada również za znaczącą część nowotworów jamy ustnej. U większości osób zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego rozwija się bez żadnych objawów. Zanim dojdzie do zakażenia, wirus może być nieaktywny przez długi czas – kilka albo nawet kilkanaście lat. Kampania Make Sense, prowadzona przez European Head and Neck Society (EHNS),ma na celu podniesienie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, aby poprawić wyniki leczenia poprzez edukację, zwracanie uwagi na wczesne objawy choroby i skierowanie na multidyscyplinarne leczenie. Wczesne rozpoznanie jest podstawą skutecznego leczenia nowotworów głowy i szyi w wielospecjalistycznych ośrodkach. Skuteczna opieka po leczeniu może ułatwić powrót pacjenta do aktywności społecznej, zmniejsza szansę nawrotu choroby oraz co najważniejsze, sprzyja poprawie wyników leczenia.
 
 
– Do tej pory stwierdziliśmy, że około 60% pacjentów z nowotworem szyi lub głowy, którzy się do nas zgłaszają, przychodzą gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stanie. Sytuacja epidemiologiczna to pogorszyła, ponieważ pacjenci obawiają się zgłaszać do lekarza. Według wstępnych szacunków z trzech ostatnich miesięcy, wystawiono o około 18 tys. mniej kart DILO – mówił w trakcie spotkania dr Krzysztof Dalke.
 
Nowotwory głowy i szyi ze względu na swoje umiejscowienie rozwijają się skrycie i wywołują objawy niezwiązane z infekcją górnych dróg oddechowych. Jeśli pacjent zauważa u siebie np. pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem, przewlekłą chrypkę, guz na szyi oraz niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, oraz jeśli któryś z objawów utrzymuje się przez 3 tygodnie, powinien udać się do lekarza.
 
– Działania profilaktyczne są bardzo ważne. Podejmując je, wielokrotnie można uratować życie człowieka. Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z badań, które oferuje grudziądzki szpital – mówił Prezydent Maciej Glamowski.
 
Do końca tego tygodnia mieszkańcy, którzy obserwują u siebie wymienione wyżej objawy, lub znajdują się w grupie ryzyka, mogą zgłosić się na bezpłatną wizytę u specjalisty otolaryngologa bez skierowania.