joomla templates top joomla templates template joomla

Wojciech Flaczyński stanął dzisiaj na szczycie Nanda Devi East. Syn Lecha Flaczyńskiego zdobył wierzchołek niemal dokładnie w 80-rocznicę zdobycia przez Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera

Agencja/eReporter24; info: TVP info; video tweet; fot: montaż Archiwum, tweeter włącz . Opublikowano w Grudziądz sport

Jak podało TVP info Krótko po godz. 17 czasu lokalnego  Wojciech Flaczyński i Jarosław Gawrysiak stanęli na szczycie Nanda Devi East (7434 m n.p.m.). Spędzili tam kilka minut i ruszyli w drogę powrotną. 
 
 
Prawie dokładnie 80 lat temu, 2 lipca 1939 r. dziewiczy wówczas szczyt zdobyli Jakub Bujak i Janusz Klarner, uczestnicy pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. Był to wówczas szósty pod względem wysokości zdobyty szczyt oraz rekord wysokości polskich wspinaczy.
Wejście miało charakter pionierski, bo na wierzchołku wschodnim nigdy wcześniej nie stanął człowiek. Główny szczyt Nanda Devi zdobyli w 1936 r. Brytyjczycy, którzy zarządzali wówczas terytorium Indii.
 
- Gawrysiak i Flaczyński około godz. 3 wyruszyli z obozu położonego na wys. 6800 m. Pogoda początkowo im sprzyjała, później jednak zerwał się silny wiatr. Widoczność spadła do ok. 30 m. -
 
 
Ekspedycja na Nanda Devi East upamiętnia pierwszą polską wyprawę w Himalaje. Jej uczestnicy, Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Janusz Klarner i Adam Karpiński (kierownik wyprawy) obrali za cel również wschodni wierzchołek pasma – do tego czasu jeszcze niezdobyty. Operowali w najmniej zbadanych wówczas obszarach wschodniego Garhwalu.

Wojciech Flaczyński to himalaista urodzony w Grudziądzu, syn Lecha Flaczyńskiego również grudziądzkiego himalaisty, ale nie tylko bo również nieco szerzej mówiąc podróżnika. 

W 2018 roku zdobył w trakcie rodzinnej wyprawy Makalu, ośmiotysięcznik, piątą co do wysokości górę świata położoną w Himalajach. Wcześniej również w trakcie rodzinnych wypraw z Lechem Flaczyńskim próbował zdobyć chociażby Nanga Parbat.