joomla templates top joomla templates template joomla

Mało kto wie, że lot dronem na terenie Grudziądza jest zakazany. Grudziądzanin pracuje nad "tarczą antydronową"

włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Mało kto wie, że lot dronem zabroniony jest nie tylko w okolicy lotnisk, ale również na terenie takich miast jak np.: Grudziądz. Grożące kary za złamanie przepisów nie należą do symbolicznych bo to nawet do 3 lata pozbawienia wolności, a w pewnych przypdkach nawet do 8 lat. Dodatkowo jest ścigane ono z urzędu przez policję. 

Uzyskanie zgody nie jest trudne, ale jej brak grozi karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności, a dodatkowo ścigany jest prze policję z urzędu, a więc bez zgłoszenia osób postronnych. Dodatkowo filmy i zdjęcia udostępnione w sieci to żywe dowody czasami nielegalnych lotów, których trudno się ustrzec.

 

 

Uzyskanie zgody na lot dronem

Aby móc latać na terenie Grudziądza dronem za każdym razem wymagane jest  zgłoszenia takiego lotu w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, lub jak to mają np.: niektóre stacje telewizyjne, lub firmy realizujące tego typu loty komercyjnie, dokonanie zgłoszenia dotyczące całego kraju na dłuższy okres czasu.
 
Dodatkowo lot musi być zgłoszony w Urzędzie Miejskim, który ma obowiązek ewidencjonować wszystkie tego typu loty dronami. Nie ma tu znaczenia czy jest to lot komercyjny,  w tym ze zgodą wydaną na całym terenie Polski  i np.: realizowany przez firmę kręcącą reklamówkę albo innego typu materiał, czy też jest to lot amatorski, hobbystyczny. 

Niezależnie od tego nie wolno latać w szczególności nad skupiskami osób, sieciami komunikacyjnymi np.: ulicami, a także nad zwartymi skupiskami budynków czy nad różnego typu imprezami masowymi i skupiskami osób no i oczywiście w okolicy lotnisk. Latać można oczywiście nad łąkami, polami, a także poza miastem.

 

Grudziądzanin w zespole "tarczy antydronowe" 

Nawet niewielki dron znajdujący się na ścieżce podejścia lądującego samolotu jest śmiertelnym zagrożeniem. Wymyślona w Polsce "tarcza antydronowa" ma skończyć z plagą niebezpiecznych incydentów między innymi w pobliżu lotnisk.
 
Właśnie „tarczą antydronową”  jaka może mieć stosowanymi chociażby na lotnisku zajmuje się grupa inżynierów wśród których jest dr Krzysztof Orzeł, grudziądzanin, który od lat zajmuj się tym tematem. Niedawno telewizja TVN i TVN24 wyemitowały na ten temat materiał.
 
Wymyślony przez polskich specjalistów system, z których jednym z nich jest grudziądzanin, składa się z wielu sensorów monitorujących niebo w obrębie tysiąca metrów. Między innymi z radaru, który ustala dokładną pozycję drona. 
 
- Radar pozwala na skuteczne wykrywanie drona w każdych warunkach pogodowych - wyjaśnia Radosław Piesiewicz, współtwórca systemu. System posiada również czułe mikrofony sprzężone z komputerem, który analizuje dźwięk wydawany przez wiszący w powietrzu obiekt. Specjalny algorytm ustala, czy "słyszy" dźwięk charakterystyczny dla drona, czy też nie. 
 
"Tarcza antydronowa" wyposażona jest w urządzenie, które zagłusza sygnał GPS i nie pozwala właścicielowi drona na dalsze sterowanie urządzeniem. - Dron odcięty od sterowania przez chwilę wisi w powietrzu a potem ląduje, dzięki czemu zneutralizowane zostaje zagrożenie. 
 
- Mamy partnerów, którzy robią zastosowania pt. jak to neutralizować. My wykrywamy obiek, kwalifikujemy go jako obiekt dron i w tym momencie podajemy tą informację do systemów neutralizacji, które w tym sektorze nakierunkowywują np.: w tym sektorze system i neutralizują zagrożenie – mówi dr Krzysztof Orzeł z pochodzenia grudziądzanin członekzespołu pracującego nad „tarczą antydronową” . 
 
Można się domyślać, że tego typu system nie tylko pozwoli bronić lotniska, ale może być również używany w strefach antyterrorystycznych, centrach dużych miast, mniejszych zresztą również. Aktualnie trwają jeszcze testy nad tym systemem.

O czym warto pamiętać, aby latając dronem nie złamać prawa.

Wspomniane wcześnie przepisy dotyczą tylko dronów latających w zasięgu wzroku i do 25 kilogramów, większe pojazdy lub latające poza zasięgiem wzroku podlegają bardziej rygorystycznym przepisom podobnie jak paralotnie, balony, samoloty itp. 
 
Warto pamiętać, że w przypadku dronu ważna jest również waga, ponieważ te do 5 kg nie wymagają ubezpieczenia OC, podczas gdy cięższe muszą już posiadać aktualną polisę, ze względu na duży ciężar i odpowiedzialność za szkody jakie mogą być wyrządzone w przypadku upadku takiego drona.  W przypadku lotów komercyjnych zawsze wymagane jest stosowne ubezpieczenie.
 
Loty komercyjne, a więc np.: realizacja filmów reklamowych, czy też innego typu lotów o charakterze zarobkowym wymaga od pilota już dodatkowych uprawnień , w tym skończonego kursu i zdanego specjalistycznego egzaminu, jego brak również skutkuje sankcjami karnymi.  
 
W przypadku lotów dronami w obrębie wspomnianych wcześniej lotnisk i lądowisk, gdzie występują 5 kilometrowe strefy ochronne kary mogą być jeszcze wyższe i za taki lot może grozić nie tylko kara do 5 lat pozbawienia wolności, ale nawet do 8 lat. 
 
Lotniska już obecnie starają się zwiększyć bezpieczeństwo lotów, w tym eliminując niechciane urządzenia jakimi są drony. Wspomniany specjalistyczny sprzęt zabezpieczający stosowany być może nie tylko na lotniskach, ale również w specjalnych strefach ochronnych jak chociażby centra miast, lub tereny zagrożone atakami terrorystycznymi.