joomla templates top joomla templates template joomla

Likwidacja grudziądzkiego Szpitala? Czy to możliwe? Przewiduje to jeden ze scenariuszy raportu zamówionego przez Prezydenta Grudziądza

R.Ż/eSerwis.info; fot: Gerard Szukay/eReporter24.p włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

 
Raport opracowany przez firmę Formedis na zlecenie Prezydenta Grudziądza przewiduje kilka scenariuszy restrukturyzacji. Jedne z nich przewiduje likwidację placówki.
 
Na zlecenie Prezydenta Roberta Malinowskiego  powstała szeroka analiza finansowa placówki zawierająca również proponowane scenariusze, rekomendacje mające na celu wyprowadzenie Szpitala z obecnego kryzysu.
 
- Jeden z tych scenariuszu przewiduje likwidację Szpitala -
 
Inne ze scenariuszy mających być receptą na uzdrowienie sytuację placówki, jako jedno ze źródeł sinansowania długów podają tanie kredyty bankowe lub emisję obligacji podczas, gdy zarówno Gmina Miasto Grudziądz jak i grudziądzki Szpital od dawna nie ma zdolności kredytowej. Jest to jeden z powodów finansowania deficytu w szpitalu poprzez zaciąganie droższych pożyczek pozyskiwanych pod zastawa kolejnych budynków Szpitala od instytucji finansowaych.
 
 
 
Aż dwa z pięciu scenariuszy, z których trzy przewidują dalsze funkcjonowanie placówki w obecnym kształcie, jeden przewiduje jego likwidację, a jeden zmniejszenie szpitala i dostosowanie go do lokalnych potrzeb i lokalnego popytu na usługi medyczne, kończą się likwidacją Szpitala. 
 
Jeden ze scenariuszy mówi o likwidacji wprost, drugi natomiast przewiduje duże ryzyko zakończenia się restrukturyzacji likwidacją Szpitala. 
 
Co ciekawe scenariusz, w którym władze Szpitala będą dalej realizowały swoją politykę, a więc wyprowadzały długi do innych spółek, a także pozyskiwały zewnętrzne finansowanie - nie jest zagrożony likwidacją placówki. Innymi słowy, dalsze przekazywanie długów do GIM oraz pozyskiwanie środków od miasta na pokrycie corocznej straty zapewni dalsze bezpieczne funkcjonowanie Szpitala - zdaniem audytorów. 
 
- Czy jednak jest to bezpieczne dla miasta? - 
 
Każdy ze scenariuszy, nie licząc tego przewidującego likwidację oraz pozostawienie w obecnej sytuacji Szpitala, opiera się na konieczności pozyskania zabezpieczonego kredytu restrukturyzacyjnego pozyskanego przez Szpital. Problem w tym, że ani miasto, ani szpital od pewnego czasu nie są w stanie uzyskać żadnego kredytu. 
 
Każdy ze scenariuszy, nawet likwidacja, przewiduje całkowicie przejęcie zobowiązań finansowych Szpitala.  
 
 
 
Co sądzą o tym grudziądzcy radni i politycy? 
 
Który ze scenariuszy zdaniem polityków jest realny? Spytaliśmy ich o opinię w tej sprawie. 
 
Zdaniem radnego Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Wiśniewskiego analiza Fromedisu jest gotowym aktem oskarżenia:
- „Każdy z 5 wariantów (nawet ten likwidacyjny) zakłada przejęcie długów szpitala przez miasto. Co oznacza przejęcie 430 mln długów dla Grudziądza nie muszę tłumaczyć. Formedis miał odpowiedzieć o perspektywy szpitala i odpowiedział. Ja z uporem maniaka powtarzam od 3 lat: rozwiązanie długów szpitala nie leży po stronie szpitala, ale miasta. Tyle tylko, że Malinowski z Sikorą nie mają na to cienia pomysłu, a pozostawianie szpitala w ręku Nowaka, to komedia. Analiza Fromedisu jest gotowym aktem oskarżenia”.
 
Zdaniem Kamila Heyka z grudziądzkiej Nowoczesnej: 
 
- „Scenariusze są niestety dość skrótowo rozpisane. Zapewne ze względu na to, że to dostępny dokument to streszczenie, a nie pełna wersja. Na chwilę obecną przedstawione scenariusze są niemożliwe w realizacji. Warunkiem sine qua non jakichkolwiek zmian dotyczących szpitala jest zmiana dyrektora szpitala, którego działania doprowadziły do obecnej sytuacji. Nie jest on w stanie wdrożyć żadnego programu restrukturyzacyjnego poprawiającego efektywność działania lecznicy, którego konieczność wdrożenia przedstawiał raport Najwyższej Izby Kontroli. Większość scenariuszy przedstawionych w raporcie będzie bardzo trudna w realizacji, co jest związane z ograniczonymi możliwościami pozyskania zewnętrznego finansowania i niewielkimi możliwościami miasta w udźwignięciu zobowiązań szpitala. Już teraz miasto dopłaca olbrzymie kwoty na pokrycie długów lecznicy, co drastycznie ogranicza możliwości inwestycyjne budżetu. Musimy sobie powiedzieć jasno, że brak szybkich i rozsądnych działań w sprawie szpitala, o czym wspomina raport, może doprowadzić do zamknięcia części oddziałów lub co gorsza likwidacji lecznicy, co byłoby także katastrofą finansową dla miasta. Nie możemy do tego dopuścić”.
 
 
 
Michał Dzięcielewski przewodniczący grudziądzkich struktur Nowoczesnej uważa za skandal "rzucanie kłód pod nogi audytorom": 
 
"Jest to sprawa niezwykle bolesna dla nas wszystkich. Pamiętacie państwo sprawę Lehman Brothers i początek kryzysu finansowego w 2008 r., kiedy niemal runęła cała światowa gospodarka a odczuliśmy to my wszyscy? To teraz jest już kwestią czasu, kiedy nasza lokalna grudziądzka "afera Lehman Brothers" uderzy w miasto i mieszkańców z całą siłą. Na razie grzmi w oddali, słychać ją raz mocniej, raz słabiej, ale ona wciąż się zbliża. Nieustannie. Teraz jest bliżej niż kiedykolwiek. Szkoda miasta, szkoda ludzi. Bo prawda jest taka, że ci co za tą sytuację odpowiadają, nadal będą mieli się świetnie i to nie oni za tą gigantyczną niegospodarność oraz bizantyjską i szkodliwą megalomanię zapłacą. 
 
To jest oczywiście niebywały skandal. W audycie czytamy m.in. że kierownictwo szpitala rzucało kłody pod nogi audytorom(!) utrudniając im dostęp do danych finansowych placówki. To, co to jest? Trąci to co najmniej hochsztaplerką, no bo żeby nie napisać, że mentalnością cinkciarza. W wielu miejscach odniesiono się już do scenariuszy wskazanych w audycie, więc nie będę powielał. Myślę natomiast, że zamknięcie placówki czy też likwidacja wydzielonej części szpitala nie będą konieczne. Tylko - nie z tą władzą, nie w tej konfiguracji, nie przy tym klimacie wokół placówki".