joomla templates top joomla templates template joomla

Grudziądzki Dworzec PKP nową galerią handlową w Grudziądzu. Od lat martwe piętro budynku czeka na najemców? Od niedzieli zaczyna działać ustawa o zakazie handlu w niedzielę

R.Ż/eSerwis.info; fot: archiwum, google włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Grudziądzki Dworzec „straszy od lat” pustostanami, które w latach świetności tętniły życiem, a teraz czekają na lepsze czasy lub zburzenie. Czy ustawa zakazująca handlu w niedzielę może być szansą na ponowny rozkwit tego miejsca?
 
Już jutro pierwsza niedziela wolna od handlu. Sklepy w tym dniu "odpoczną" od klientów. Zakaz jednak nie obowiązuje na Dworcach, dlatego grudziądzka Biedronka przy ul. Dworcowej w tym dniu będzie otwarta. 
 
 
Ustawa zakazująca handlu w niedzielę posiada całkiem spory katalog wyjątków, które pozwalają na obejście przepisów, w tym również w przypadku sklepów położonych w miejscach przeznaczonych do odprawy pasażerów jak grudziądzka Biedronka, która spełnia wszystkie potrzebne kryteria, a więc znajduje się w pobliżu przystanku komunikacyjnego, punktu sprzedaży biletów oraz punktu informacji dla podróżnych. 
 
Nie tylko w Grudziądzu, ale również podobne sklepy w innych miastach jak chociażby na Dworcu Centralnym w Warszawie zgodnie z interpretacją Państwowej Inspekcji Pracy będą w tym dniu otwarte.
 
Tego typu interpretacje prawa zainspirowały wielu do jego obejścia, jak jednak można się spodziewać skorygują to zapewne nowelizacje ustawy. 
 
Centra handlowe w Grudziądzu również zapraszają, ale nie na zakupy. 
 
W Grudziądzu nie tylko Biedronka będzie w tym dniu otwarta, ale również Centrum Alfa w Grudziądzu, w którym nie zrobimy zakupów, ale skorzystamy z usług oferowanych przez niektóre znajdujące się tam punkty gastronomiczno-usługowe, czy rozrywkowe dla dzieci. Można też udać się na film do Kina, które również jest czynne. 
 
- „ Chociaż 11 marca nie zrobicie zakupów, to zapraszamy do spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Otwarte dla Was będą punkty gastronomiczno-usługowe KFC, GRUBY BENEK Grudziądz oraz Stacyjkowo sala zabaw dla najmłodszych. Możecie też wybrać się do Kino Helios Grudziądz, kino będzie czynne zgodnie z repertuarem” - możemy przeczytać na profilu Centrum Handlowego Alfa.
 
 
Wyznacznikiem opłacalności tego dnia dla centrum handlowego będzie koszt jego uruchomienia, ponieważ dzierżawcy ponoszą wspólnie koszty obsługi, energii elektrycznej itp., która jest rozdzielana pomiędzy wszystkich najemców:
 
- Czy zamknięte w tym dniu sklepy będą skłonne podzielić się takimi kosztami na równi z punktami usługowymi pomimo zamkniętych punktów? -
 
Grudziądzki Dworzec ożyje jak kiedyś? 
 
Ciekawostką jest to, że na Dworcu w Grudziądzu, który lata świetności ma już za sobą, znajduje się od lat kilka wolnych pustostanów prawdopodobnie do wynajęcia. Czy paradoksalnie zakaz handlu może być szansą dla tego opuszczonego miejsca? 
 
Co najmniej kilka punktów sprzedaży na piętrze budynku straszy dzisiaj ciekawskich, którzy wejdą na piętro Dworca. Kiedyś były tu kwiaciarnie, kawiarnia, sklepy, a dzisiaj stoją pustostany, do których całkiem legalnie można przenieść sklepy omijając w ten sposób zakaz handlu w niedzielę.
 
- Może niedługo będziemy mieli do czynienia z dworem "PKP Real Grudziądz"? -